amortizacija

Amortizacija osnovnih sredstev – kako poteka?

Amortizacija osnovnih sredstev je proces, ki se začne z uporabo osnovnih sredstev podjetja. Dlje, ko sredstva uporabljamo (npr. avto ali računalnik), manj so vredna. Amortizacija je strošek, ki predstavlja obrabo sredstev. Kako pa ta proces poteka? Računovodski servis podjetja Data ima strokovnjake z desetletji izkušenj. Pokličite telefonsko številko 01/600-1530 ali pa nam pišite na data@data.si …

Amortizacija osnovnih sredstev – kako poteka? Read More »

odgovornost podjetnika

Odgovornost podjetnika – s.p. absolutno odgovoren, kaj pa pri d.o.o.?

Odgovornost podjetnika, ki se vpiše v register podjetij kot samostojni podjetnik, je absolutna. To pomeni, da za obveznosti pri poslovanju s.p. odgovarja z svojim celotnim premoženjem. Gre za premoženje, ki je v njegovi lasti in ne le za premoženje, ki ga je ustvaril pri opravljanju podjetniške aktivnosti. Podjetnik, ki se odloči za ustanovitev in registracijo …

Odgovornost podjetnika – s.p. absolutno odgovoren, kaj pa pri d.o.o.? Read More »

odprava posledic naravnih nesreč

Odprava posledic naravnih nesreč – kdo je upravičen do pomoči države

Odprava posledic naravnih nesreč je predvsem v rokah države. Trenutno se v Sloveniji spopadamo z največjo naravno katastrofo – poplavami. Država je dolžna ravnati v skladu z Zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč (ZOPNN). V skladu z navedenim zakonom, vlada sprejme program odprave posledic nesreč. Sprejeta pa je bila tudi novela ZOPNN. Kdo so upravičenci, …

Odprava posledic naravnih nesreč – kdo je upravičen do pomoči države Read More »

oddajanje nepremičnin v najem

Oddajanje nepremičnin v najem kot podjetniška dejavnost

Oddajanje nepremičnin v najem je precej pogosta oblika dodatnega zaslužka v Sloveniji. Še posebej v poletnih mesecih, ko je ponekod turizem zelo v porastu. Obstaja pa še veliko drugih nepremičnin, torej ne zgolj turističnih, ki se jih lahko daje v najem. Ustanovite podjetje pri nas na Dati! Včasih imamo cel kup vprašanj, ki si jih …

Oddajanje nepremičnin v najem kot podjetniška dejavnost Read More »

zastopniki

Zastopniki v podjetju – veste, kako jih določite?

Zastopniki v podjetju so zastopnik – direktor (poslovodna oseba), lahko pa družbenik imenuje enega ali več prokuristov družbe. Nosilec dejavnosti pa lahko imenuje prokurista v svojem s.p. Seveda pa je za imenovanje zastopnikov treba najprej ustanoviti podjetje! To lahko storite na naši Data točki! Postopek je hiter in enostaven! Če bi želeli tudi vi odpreti …

Zastopniki v podjetju – veste, kako jih določite? Read More »

sodelovanje z vplivneži

Sodelovanje z vplivneži – kako jim plačamo?

Sodelovanje z vplivneži postaja vse bolj razširjena oblika oglaševanja. Podjetja jim plačajo, da njihove izdelke in storitve promovirajo na družbenih omrežjih. Vplivneži so posamezniki z različnimi statusi. Lahko začnejo že kot študenti, lahko odprejo svoj s. p., ali pa so za storitve plačani na podlagi avtorske ali podjemne pogodbe. Če tudi sami želite odpreti s. …

Sodelovanje z vplivneži – kako jim plačamo? Read More »

solidarnostna pomoč

Solidarnostna pomoč delodajalca za primere elementarne nesreče

Solidarnostna pomoč delodajalca delavcu se nanaša na finančno ali drugo vrsto pomoči, ki jo delodajalec lahko zagotovi svojemu zaposlenemu. V poštev pride v primeru posebnih okoliščin ali težav, s katerimi se ta srečuje. Ta pomoč se lahko dodeli zaradi nepričakovanih dogodkov, kot so nesreče, bolezni, smrti v družini ali drugih hujših osebnih stisk. Izračunajte si …

Solidarnostna pomoč delodajalca za primere elementarne nesreče Read More »

koliko dopusta mi pripada

Koliko dopusta mi pripada? Preverite!

Koliko dopusta mi pripada, se sprašuje vsak zaposleni. Načeloma število dni dopusta določa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1), dodatno pa dopust urejajo kolektivne pogodbe in interni pravilniki. Dopust lahko koristijo vsi zaposleni, ne glede na to ali njihova pogodba o zaposlitvi velja za določen ali nedoločen čas. Pri urejanju pravilnika o letnem dopustu in ostalih …

Koliko dopusta mi pripada? Preverite! Read More »

čakanje na delo doma

Čakanje na delo doma – v katerih primerih pride v poštev?

Čakanje na delo doma je ukrep, ki pomaga delodajalcem in delavcem prebroditi krizno obdobje. Veliko podjetij je prizadela poplava. Zaradi sanacije poslovnih prostorov in poslovnih objektov, so delavci, ki so zaposleni v podjetjih, ki jih je prizadela ujma, primorani ostati doma. Če delavcu ni mogoče zagotavljati dela iz poslovnega razloga, se ga lahko napoti na …

Čakanje na delo doma – v katerih primerih pride v poštev? Read More »

domača pisarna

Domača pisarna – ali vaš delovni prostor ustreza pogojem?

Domača pisarna je prostor, kjer opravljate delo od doma. Ste morda eni izmed tistih, ki delo od doma opravljate kar iz kavča ali izza jedilne mize? Delo na površinah, ki temu niso namenjene, ni priporočljivo. Sicer pa se za oddaljeno delo se odloča vse več delodajalcev. Tudi če odprete s. p. in se odločite, da …

Domača pisarna – ali vaš delovni prostor ustreza pogojem? Read More »

humanitarna pomoč

Humanitarna pomoč – ali vpliva na dohodnino in socialne transferje?

Humanitarna pomoč lahko vpliva na vašo dohodnino in socialne transferje, ki jih prejemate. V zadnjih dneh se državljani Slovenije soočajo s posledicami katastrofalnih poplav, ki so jim uničile premoženje, med drugim tudi do te mere, da so nekateri preko noči ostali brez svojega doma. V takšnih primerih, torej v primerih naravnih nesreč ali drugih nujnih …

Humanitarna pomoč – ali vpliva na dohodnino in socialne transferje? Read More »

investicija v podjetje

Investicija v podjetje – se vam splača odpreti d. o. o.?

Investicija v podjetje je pogosta skrb bodočih podjetnikov. Za odprtje d. o. o. namreč potrebujete najmanj 7.500 € ustanovnega kapitala. Vas skrbijo dodatni stroški? Želite preveriti, ali je investicija v podjetje prava izbira za vas? Posvetujte se z našimi podjetniškimi svetovalci. Pokličite na 01 600 1530 ali nam pišite na data@data.si. Registrirajte podjetje na DATA …

Investicija v podjetje – se vam splača odpreti d. o. o.? Read More »

bolniški stalež

Bolniški stalež – vse, kar morate vedeti o bolniški odsotnosti!

Bolniški stalež je pravica vsakega delavca. Velja za vse zaposlene in samozaposlene. Je plačan izostanek od dela, ki ga delavci koristijo v primeru zdravstvenih težav ali nege družinskih članov. Predpiše ga osebni zdravnik v skladu  z Zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in v skladu z Pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja. Kako pa je z …

Bolniški stalež – vse, kar morate vedeti o bolniški odsotnosti! Read More »

poplave

Poplave in nezmožnost prihoda na delo – kaj v tem primeru?

Poplave in spremljajoči dejavniki so prizadeli številne kraje po Sloveniji. Posledice tega pa so med drugim ukinitve javnega prevoza, poplavljene ceste, nedostopni kraji in zato za mnoge delavce, nezmožnost prihoda na delo. Gre za t.i. višjo silo. Nezmožnost prihoda na delo zaradi višje sile ureja Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). Kakšne pravice imajo delavci, ki …

Poplave in nezmožnost prihoda na delo – kaj v tem primeru? Read More »

Scroll to Top