Solidarnostnega prispevka ne bomo plačevali. Tako je te dni sporočila vlada RS Slovenije. Obenem je dodala, da se pripravljajo drugi ukrepi, ki bodo solidarnostni prispevek nadomestili. Ti bodo vezani na podjetja.
Uporabite kalkulator za izračun plače
Morda tudi vi razmišljate o ustanovitvi podjetja? Hitro in na enostaven način ga lahko odprete na Dati. Naši referenti vas vodijo skozi celoten postopek registracije. Po potrebi se lahko posvetujete tudi z našimi podjetniški svetovalci. Ti vam bodo dali pojasnila na vsa morebitna vprašanja, ki jih imate pred tako pomembnim korakom, kot je odprtje podjetja. Pokličite nas na telefonsko številko 01/600-1530 ali nam pišite na data@data.si in usmerili vas bomo, kako naprej.
Brezplačna registracija podjetja
Solidarnostni prispevek – kako je bil sprva predviden?
Solidarnostni prispevek je bil mišljen kot oblika dajatve, ki bi bremenila vse zaposlene in delodajalce, ne glede na njihov položaj ter prizadetost v poplavah. Opredeljen je bil v Zakonu o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (ZIUOPZP).
Popoldanski s.p. lahko odprete ob redni zaposlitvi
Solidarnostnega prispevka ne bo, a prihajajo drugi ukrepi
Vlada naj bi namesto solidarnostnega prispevka uvedla začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb, torej podjetij. Dodatno se bi bremenila tista podjetja, ki ustvarijo več dobička. Davek od dohodkov pravnih oseb se bo predvidoma za pet let zvišal za tri odstotne točke, in sicer z 19 na 22 odstotkov. Omenjen ukrep namerava vlada zapisati v predlog Zakona o obnovi in razvoju.
Ukinitev solidarnostnega prispevka – ostaja pa neobvezna solidarnostna sobota!
V podjetjih bodo še vedno lahko izvedli solidarnostno delovno soboto, ki pa bo prostovoljne narave in seveda v dogovoru z delavci. Nekatera podjetja so solidarnostno soboto tudi že izvedla. Plačilo za ta dan bo šlo v proračun za namen odprave posledic poplav, delodajalci pa od teh plačil ne bodo plačali davka in prispevkov.
Potrebujete pomoč pri tolmačenju zakonodaje in uveljavljanju pomoči, ki jih prinaša interventni zakon? Naši pravni strokovnjaki so vam na voljo na 01/600-1530 ali na data@data.si.