Samostojni novinar je novinar, ki svojo dejavnost opravlja kot samostojen poklic, kot edino dejavnost oziroma kot glavni poklic. To pomeni, da ob statusu samostojnega novinarstva niste v delovnem razmerju (za več kot polovični delovni čas) oziroma ne opravljate druge samostojne poklicne dejavnosti. Zaradi tega tudi podpišete izjavo, ki jo morate predložiti ob vpisu v razvid.
[seminar id=”70678″ txt=”Če pri opravljanju dejavnosti nimate visokih stroškov, se vam splača biti normiranec. Več o tem, kdo to lahko postane ter kakšne obveznosti status prinaša, izveste na seminarju.”]
Statusa samostojnega novinarja in samostojnega podjetnika nista združljiva, saj gre za zakonsko nezdružljivost statusov. To pomeni, da se mora fizična oseba, ki opravlja dejavnost, pred vpisom v poslovni register odločiti, ali bo imela svojo dejavnost v register dejavnosti vpisana kot status samostojnega novinarja ali samostojnega podjetnika.
Status: samostojni novinar
Status samostojnega novinarja se pridobi z vpisom v Razvid samostojnih novinarjev, ki temelji na podlagi Zakona o medijih in Uredbe o postopku in podrobnejših merilih za pridobitev statusa samostojnega novinarja in za vodenje razvida kot javne knjige.
Da se lahko v razvid vpišete, morate izpolnjevati naslednje pogoje:
- imate izkaz o aktivnem znanju slovenskega jezika, če niste državljan Republike Slovenije;
- opravljate novinarsko dejavnost kot edini ali glavni poklic;
- imate dokazila o objavah v medijih, ki so vpisani v razvid iz 12. člena Zakona o medijih (ZMed) (kot dokazilo za izpolnjevanje pogoja velja vsaj 20 kopij ali posnetkov člankov, reportaž, intervjujev in drugih novinarskih zvrsti, ki so bili objavljeni pod predlagateljevim imenom);
- vam ni s pravnomočno sodno odločbo prepovedano opravljanje novinarske dejavnosti.
[tweet]Samostojni novinar dejavnost opravlja kot samostojen poklic, kot glavni poklic.[/tweet]
Če si želite pridobiti status samostojnega novinarja, pa si morate pridobiti tudi predhodno mnenje registrirane strokovne organizacije novinarjev. Za registrirano strokovno organizacijo novinarjev šteje reprezentativna strokovna organizacija novinarjev, v katero je včlanjenih najmanj 100 novinarjev ali drugih avtorjev medijskih prispevkov.
[svetovanjecta id=”1″ msg=””]
S statusom samostojnega novinarja lahko svojo dejavnost opravljate s polnim ali s polovičnim delovnim časom.
Sorodni članki:
- Ko je vaša pisarna kar radio
- Kdo vse lahko postane fotograf
- Fiktivni prihodki izginjajo – izboljšanje za samozaposlene v kulturi?
- Fizična oseba, ki opravlja dejavnost: predstavitev pogojev za štiri dejavnosti
[wpsr_facebook]