Skip links
vodenje poslovnih knjig za normirance

Vodenje poslovnih knjig za normirance

Vsi podjetniki morajo svoje poslovanje ustrezno evidentirati. Lahko se odločijo za vodenje poslovnih knjig po sistemu enostavnega ali dvostavnega knjigovodstva. Posebnost pa je t. i. status normiranca. Kakšno je vodenje poslovnih knjig za normirance?

[seminar id=”70678″ txt=”Vodenje poslovnih knjig za normirance – da ali ne?”]

Odločitev o vodenju poslovnih knjig podjetnik sprejeme že v času, ko se pripravlja na ustanovitev podjetja, bodisi ustanovitev s. p. bodisi d. o. o.. V katerem primeru se splača izbrati status normiranca in kakšne so potem obveznosti podjetnika, pojasnjujemo na seminarju Na kaj moram biti pozoren kot normiranec?.

Zakon o gospodarskih družbah namreč določa, da morajo vsi – družbe in podjetniki – voditi poslovne knjige ter jih enkrat letno zaključiti v skladu z zakonom in Slovenski računovodski standardi (2016) ali mednarodnimi standardi računovodskega poročanja.

Slovenska podjetja morajo tako po zakonu voditi knjigovodske evidence, ki jim omogočajo oblikovanje računovodskih poročil za statistične in davčne potrebe. Obvezni evidenci v malih podjetjih sta glavna knjiga in evidenca osnovnih sredstev (če podjetje posluje gotovinsko, pa tudi blagajniške evidence).

Prijava na izobraževanje

Vodenje poslovnih knjig za normirance

Kdo je lahko normiranec in koliko davka bo v tem primeru plačal, pojasnjujemo v prispevku Normiranec – koliko davka bo plačal.

Informativni izračun za normirance

vodenje poslovnih knjig za normiranceZakonodaja ne predpisuje, da je vodenje poslovnih knjig za normirance obvezno. Kljub temu mora samostojni podjetnik, ki se je odločil za poslovanje na podlagi normiranih odhodkov, voditi določene evidence in spoštovati mesečne obveznosti. Na primer vodenje knjige izdanih računov, obračun prispevkov in plač ter oddaja predpisanih obrazcev na FURS, obračun DDV, če je podjetnik zavezanec za DDV, obračun amortizacije ter vodenje poslovnih knjig za poslovne potrebe in druge mesečne obveznosti. Za vse to lahko poskrbijo računovodje Datinega računovodskega servisa.

Prijava na izobraževanje

Veliko normirancev je sicer mnenja, da vodenje poslovnih knjig za normirance zmorejo sami oziroma da računovodskega servisa ne potrebujejo. Res je, da se enostavnega knjigovodstva da priučiti, nenazadnje tudi na naši delavnici Kako voditi svoje enostavno knjigovodstvo, kljub temu pa računovodski servis podjetje razbremeni številnih obveznosti.

Prijava na izobraževanje

[wpsr_facebook]

Leave a comment

Vodenje poslovnih knjig

Vodenje poslovnih knjig za normirance

Vodenje poslovnih knjig za normirance

Kakšno vodenje poslovnih knjig izbrati? Samostojni podjetniki se namreč lahko ob registraciji podjetja odločijo, da bodo vodili knjige po sistemu enostavnega ali dvostavnega knjigovodstva ali pa bodo imeli status normiranca.

Vse prevečkrat se status normiranca povezuje z dejstvom, da podjetnikom, ki ugotavljajo davčno osnovo na podlagi normiranih odhodkov, vodenje poslovnih knjig (računovodstva) ni potrebno. Resnica je daleč od splošnega mnenja, ki se množično širi med podjetniki. Res je le, da za normirance ni potrebno vodenje poslovnih knjig za ugotavljanje davčne osnove.

Kljub temu mora samostojni podjetnik voditi določene evidence in spoštovati mesečne obveznosti. Na primer vodenje knjige izdanih računov, obračun prispevkov in plač ter oddaja predpisanih obrazcev na FURS, obračun DDV, če je podjetnik zavezanec za DDV, obračun amortizacije ter vodenje poslovnih knjig za poslovne potrebe in druge mesečne obveznosti.


Postanite naša stranka v računovodstvu in si zagotovite posebno ponudbo POSLOVNIH SVETOVANJ

30% popusta na poslovna svetovanja

Ponudba velja za nove stranke, ki bodo podpisale pogodbo za vodenje računovodskih storitev v računovodskem servisu DATA d.o.o., za najmanj eno leto (ponudba svetovanj velja eno leto od podpisa pogodbe).


Prijavite se na svetovanja preko spletnega obrazca, nas pokličite na 01 600 1530 ali pa nam pošljite email na data@data.si.

Kakšne so sicer obveznosti normiranca, lahko izveste tudi na našem seminarju Na kaj moram biti pozoren kot normiranec?. Seminar je namenjen podjetnikom, ki so odločili, da bodo poslovali na podlagi normiranih odhodkov (t. i. normirancem). Dobrodošli tudi vsi tisti, ki želijo vstopiti v podjetništvo in jih zanima, kakšne bi bile v primeru poslovanja na podlagi normiranih odhodkov njihove obveznosti in njihova obdavčitev. Na seminarju boste med drugim izvedeli, kdaj vam status normiranca preneha. Ter kako in kdaj postati zavezanec za DDV, kako vstopiti v sistem DDV in kaj to pomeni.

[wpsr_facebook type=”send” showfaces=”0″ width=”150″]

Home
Account
Cart
Search