Ministrstvo za finance želi davčno prestrukturiranje z zmanjšanjem stroškov dela izpeljati še letos. Po zaključku prve faze procesa vpeljave sprememb za davčno prestrukturiranje, ko so se srečali s predstavniki podjetnikov, delodajalcev in sindikatov, so sporočili, da so se s sogovorniki strinjali, da je davčno prestrukturiranje potrebno in zaželeno, saj je izboljšanje konkurenčnosti poslovnega okolja ključno za stabilno in vzdržno gospodarsko rast.
[seminar id=”75341″ txt=”Vsi podjetniki morajo poznati vsaj osnovno zakonodajo. Pripravili smo hiter pregled.”]
Davčno prestrukturiranje predvsem v dobro odgovornih za rast
»Predstavniki gospodarstva so v pogovorih kot najbolj pereč problem izpostavili nagrajevanje zaposlenih, ki največ prispevajo k višji ustvarjeni dodani vrednosti podjetja,« pravijo na finančnem ministrstvu. Izpostavili so predvsem strokovnjake, zaposlene v razvojnih in prodajnih oddelkih, torej inženirje, programerje, razvojnike, raziskovalce in prodajnike, ki so ključni za razvoj in rast podjetij. Ti zaposleni praviloma prejemajo vsaj 1,7 krat višje plače od slovenskega povprečja in so zato nadpovprečno visoko obdavčeni (na 46 odstotkov) v primerjavi z drugimi državami.
Ministrstvo in gospodarstveniki so se zato strinjali, da je ključno vprašanje, na kakšen način zagotoviti razbremenitev, kako to narediti na administrativno enostaven način in katere dohodke razbremeniti (13. plačo, letno nagrado, bonus, božičnico, …).
Gospodarstveniki si želijo, da bi obveljala posebna davčna obremenitev letnih nagrad za uspešnost, da bi se davčno razbremenili dodatki, kot so bonusi, 13. Plače in božičnice ter da bi se spremenila dohodninska lestvica in/ali uvedel dodaten dohodninski razred. Zavzeli so se tudi za to, da davčne olajšave, predvsem za investiranje ter za vlaganje v raziskave in razvoj ostanejo nespremenjene.
Dodatne vire, ki bi nadomestili te davčne razbremenitve, bi iskali v višjih prihodkih iz učinkovitejšega pobiranja javnih dajatev, v izenačitvi prispevnih stopenj za različne oblike dela ter povišanju nominalnih stopenj davka od dohodkov pravnih oseb.
[seminar id=”70686″ txt=”Poznate vse oblike dela, ki jih ponuja naša zakonodaja, in kako so obdavčene?”]
Do predvidoma druge polovice aprila bodo na ministrstvu za finance pripravili mogoče rešitve, ki jih bodo nato gospodarstvenikom predstavili na drugem krogu pogovorov. »Na ta način bi zagotovili dovolj časa, da gospodarstvo spremembe davčne zakonodaje vključi v poslovne načrte in se pripravi za njihovo uveljavitev z začetkom leta 2017,« so še zapisali na finančnem ministrstvu.