Lastninska pravica oziroma lastništvo nepremičnine ni omogočeno vsem tujcem v Sloveniji. Pod katerimi pogoji lahko tujec kupi nepremičnino? Kakšne so zadnje spremembe na tem področju?
Uporabite kalkulator za informativni izračun plače!
Lastninska pravica na nepremičninah pri tujcih – kateri tujci lahko kupijo nepremičnino v Sloveniji?
Zakonodaja, ki tujcem omogoča pridobiti lastninsko pravico na nepremičninah, je zapisana v 68. členu Ustave Republike Slovenije. Na tej podlagi so tujci razdeljeni v 3 skupine:
- Tujci, ki za pridobitev lastninske pravice na nepremičninah ne potrebujejo odločbe o ugotovitvi vzajemnosti;
- Tujci, ki za pridobitev lastninske pravice na nepremičninah potrebujejo pozitivno odločbo o ugotovitvi vzajemnosti;
- Tujci, ki lastninske pravice na nepremičninah ne morejo pridobiti oziroma jo lahko pridobijo le na podlagi dedovanja ob pogoju obstoja vzajemnosti.
Registracijo s.p. ali d.o.o. lahko opravite na naši DATA točki!
Preberite tudi – Kilometrina 2023, kakšni zneski veljajo?
Kateri tujci za pridobitev lastninske pravice na nepremičninah ne potrebujejo odločbe o ugotavljanju vzajemnosti?
Osebe, ki lahko v Slovenijo postanejo lastniki nepremičnin brez odločbe o ugotavljanju vzajemnosti, so sledeče:
- Državljani in pravne osebe iz Evropske unije,
- državljani in pravne osebe držav članic OECD,
- državljani in pravne osebe iz EGP,
- osebe s statusom Slovenca brez slovenskega državljanstva,
- zakoniti dediči in tuji oporočni dediči,
- tujci iz bivših republik SFRJ, ki so vse pogoje za vknjižbo izpolnjevali že pred 31.12.1990, vendar vpis ni bil realiziran.
Državljani teh držav za nakup nepremičnine v Sloveniji potrebujejo pridobiti le slovensko davčno in EMŠO številko.
Mimogrede, v našem podjetju imamo tudi oddelek za tujce! Pomagamo tujcem pri ustanovitvi podjetij v Sloveniji, nudimo pa tudi pomoč pri pridobivanju dovoljenj za bivanje in delo! Če bi potrebovali naše storitve, nas lahko pokličite na 01/600-1530 ali nam pišite na data@data.si.
Podaljšanje delovnega dovoljenja za tujce v Sloveniji – kako?
Lastninska pravica na nepremičninah in ugotovitev vzajemnosti
Kljub temu, če tujec ne spada v katero izmed zgoraj naštetih kategorij, pa v določenih primerih lahko vseeno pridobi lastninsko pravico na nepremičninah v Sloveniji. Lastninsko pravico namreč lahko pridobi tujec, ki je državljan države kandidatke za članstvo v EU, pod pogojem, da pridobi pozitivno odločbo Ministrstva za pravosodje. Med te države že dalj časa spadajo Srbija, Severna Makedonija in Črna gora. V letu 2023 pa so na seznam vključene še sledeče države: Albanija, Ukrajina, Moldavija in Bosna in Hercegovina.
Državljani teh držav morajo pred nakupom nepremičnine vložiti vlogo pri Ministrstvo za pravosodje, ki ugotavlja ali obstaja pri dotični nepremičnini vzajemnost med državama pri nakupu nepremičnine. V kolikor je vzajemnost ugotovljena, tujec dobi pozitivno odločbo za nakup nepremičnine in mora pred nakupom nepremičnine le pridobiti slovensko EMŠO in davčno številko.
Tujci, ki ne spadajo v nobeno od teh kategorij in prav tako niso oporočni dediči, ne morejo postati lastniki nepremičnine kot fizična oseba. Lahko pa v Sloveniji odprejo d.o.o. in preko podjetja kupijo nepremičnino. V tem primeru je sicer lastnik nepremičnine slovenska pravna oseba, ne pa družbenik podjetja.