Evidenca delovnega časa – zakaj jo je obvezno voditi?

Evidenca delovnega časa je ključna obveznost vsakega delodajalca in ni zgolj formalnost, temveč zakonsko predpisana dolžnost. Evidenca delovnega časa zahteva pravilno vodenje, ne le zaradi nadzora nad delovnim procesom, temveč tudi zaradi zagotavljanja pravic delavcev in preprečevanja kršitev delovnopravnih predpisov. Zanemarjanje te obveznosti lahko privede do visokih glob ter resnih posledic za delodajalca. Mimogrede  – ste v vašem podjetju že uredili ustrezno vodenje evidence delovnega časa? Vkolikor imate še kakšno dilemo ali potrebujete strokovno pomoč pri pripravi evidence delovnega časa, se obrnite na naše izkušene pravne svetovalce. Pokličite nas na 01/600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.

Ustanovitev podjetja

Evidenca delovnega časa – zakonska obveznost vodenja

Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV) določa, da se evidenca delovnega časa obvezno redno vodi in posodablja. Evidenca delovnega časa namreč zajema prisotnost delavca, odmore, nadure, nočno delo, delovne izmenske urnike ter druge elemente, ki vplivajo na izračun delovnega časa. Namen evidence delovnega časa je zagotoviti transparentnost delovnega procesa ter zaščititi pravice delavcev do pravičnega plačila in ustreznega počitka.

S sprejetjem novele ZEPDSV (začela veljati 20. 11. 2023) je delodajalcem naloženo nekaj dodatnih obveznosti, za katere je bilo ocenjeno, da je nujno potrebno za ohranjanje učinkovitih pravic delavcev.

Izračun plače

Potrebujete pravni nasvet?Vse o normiranem s.p.

Evidenca delovnega časa – preprečevanje izkoriščanja delavcev

Evidenca delovnega časa in njeno redno vodenje je pomembno tudi zaradi zaščite delavcev. Nepravilnosti pri beleženju delovnega časa lahko vodijo do izkoriščanja delavcev. V kolikor se evidenca delovnega časa ne vodi natančno, ni mogoče ugotoviti, ali so bile delavcu priznane vse opravljene nadure, ali so bili upoštevani predpisani odmori in počitki. Delodajalci, ki ne vodijo evidence delovnega časa, kršijo osnovne pravice delavcev, kar lahko povzroči zmanjšanje produktivnosti, nezadovoljstvo med zaposlenimi in povečano fluktuacijo kadra.

Interni akti podjetja

Evidenca delovnega časa – kazni za neustrezno vodenje

V kolikor se ustrezno ne vodi evidenca delovnega časa oz. se ne vodi, zakonodaja predvideva visoke globe za delodajalce. Globe za nepravilno ali nepopolno vodenje evidence delovnega časa lahko dosežejo tudi do 20.000 evrov.

Evidenca delovnega časa ni le orodje za nadzor delovnega procesa, temveč ključni mehanizem za zagotavljanje spoštovanja zakonodaje, varstva delavcev in dolgoročne stabilnosti podjetja.

Razmišljate o odprtju podjetja? Pokličite nas na 01/600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.

Prijavite se na e-novice!

[wpsr_facebook]

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Scroll to Top