Pričanje na sodišču je tudi lahko razlog za odsotnost delavca na delovnem mestu. V tem primeru delavcu pripada nadomestilo? Kako se delavcu obračuna čas odsotnosti? Mimogrede, potrebujete pravni nasvet? Pomagajo vam lahko naši pravni svetovalci! Pokličite nas na 01/600-1530 ali nam pišite na data@data.si in se dogovorite za termin plačljivega strokovnega svetovanja. Vas zanima ustanovitev s.p. ali odprtje d.o.o.? Kontaktirajte nas.
Pričanje na sodišču – kaj določa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)?
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 168. členu določa delavcu, ki mu je odrejeno oz. predlagano, naj sodeluje oz. nudi pomoč sodnemu ali pravnemu organu ali je iz drugih razlogov brez krivde poklican k sodelovanju z upravnim ali sodnim organom, pravico do odsotnosti z dela. Pričanje na sodišču spada v zgoraj omenjeno pomoč oz. sodelovanje. A ZDR-1 ne določa, kdo mora delavcu za njegovo odsotnost zagotoviti nadomestilo plače. Prav tako ni nič omenjeno, kolikšna mora biti višina nadomestila, ko gre na primer za pričanje na sodišču.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Pričanje na sodišču – povračilo stroškov priči
Glede povračila stroškov, ko gre zaposleni na pričanje na sodišču je potrebno pogledati Zakon o pravdnem postopku (ZPP). Ta v 242. členu določa, da ima priča pravico do povračila potnih stroškov ter stroškov za prehrano in prenočišče. Prav tako pa ima tudi pravico do povračila izgubljenega zaslužka. Mora pa priča povračilo zahtevati takoj po zaslišanju, če ne to pravico izgubi. Jo je pa sodišče dolžno na to opozoriti.
Pričanje na sodišču – višina nadomestilo plače, če mora delavec na pričanje na sodišču
Povrnitev nastalih stroškov določa Pravilnik o povrnitvi stroškov v pravdnem postopku. In sicer imajo zaposleni pravico do povrnitve nadomestila plače za odsotnost z dela zaradi vabila za pričo, izvedenca ali tolmača. Delodajalec izplača 100 % nadomestilo plače. Nato pa delodajalec od sodišča, ki vodi postopek, zahteva povrnitev izplačanega nadomestila plače. Sodišče nato delodajalcu povrne izplačano nadomestilo plače. Tudi samostojni podjetnik posameznik oz. fizična oseba, ki samostojno opravlja dejavnost kot poklic imata pravico do povrnitve zaslužka, ko gre za pričanje na sodišču oz. izvedenca ali tolmača.
[wpsr_facebook]