Ali proizvajate izdelke iz plastike za enkratno uporabo? Kakšna so nova pravila glede uporabe plastike za enkratno uporabo? Okoljski standardi v EU so med najvišjimi na svetu. EU in vlade držav članic EU so določile jasne cilje evropske okoljske politike do leta 2020. Prepoved plastike pa lahko pomeni tudi novo poslovno priložnost – npr. izdelovanje papirnatih vrečk in druge papirnate embalaže. Rezervirajte svoj termin in ustanovite svoje podjetje.
Cilji direktive za prepoved plastike so:
- varovanje, ohranjanje in izboljšanje naravnega bogastva EU,
- prehod EU v zeleno in konkurenčno nizkoogljično gospodarstvo, ki bo gospodarno ravnalo z naravnimi viri, ki so na razpolago,
- zaščita državljanov EU pred okoljskimi pritiski in tveganji za zdravje in dobro počutje.
V duhu gospodarnega ravnanje z odpadki je Svet EU potrdil direktivo, ki omejuje plastiko za enkratno uporabo v EU. Prepoved plastike za enkratno uporabo bo od leta 2021 veljala predvsem za izdelke, za katere so na voljo okolju bolj prijazne alternative. Ekološka embalaža je zato obetavna poslovna ideja.
Vas zanima kako odpreti sp ali kako ustanoviti d.o.o.?
V skladu z direktivo za prepoved plastike bodo naslednji proizvodi do leta 2021 prepovedani v EU:
- plastični pribor za enkratno uporabo (vilice, noži, žlice in jedilne paličice),
- plastični krožniki za enkratno uporabo,
- plastične slamice,
- plastične vatirane palčke,
- plastične palice za balone ter
- biorazgradljiva plastika in posode za hrano in kozarci iz ekspandiranega polistirena.
Prepoved plastike, nov cilj za recikliranje in več odgovornosti za proizvajalce
Države članice bodo morale do leta 2029 doseči 90-odstotni cilj zbiranja plastičnih steklenic. Plastenke bodo morale do leta 2025 vsebovati najmanj 25 % recikliranih materialov, do leta 2030 pa se bo delež zvišal na 30 % teh materialov.
[oblacek2 id=8 txt=”Iščete zanesljiv” link=’računovodski servis‘]Za te ukrepe so se na ravni EU odločili predvsem zato, ker plastika predstavlja več kot 80 % morskih odpadkov. Zaradi svoje počasne razgradnje se plastika kopiči v morjih, oceanih in na plažah po EU in drugod po svetu. Ostanke plastike je danes tako mogoče najti v morskih vrstah, denimo morskih želvah, tjulnjih, kitih in pticah, pa tudi v ribah in lupinarjih, kar pomeni, da je prisotna tudi v človekovi prehranski verigi. Pomembno je, da ukrepamo pravočasno in prepoved plastike uveljavimo čim prej.
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na data@data.si.
[wpsr_facebook]