Znesek denarnega nadomestila za brezposelnost
Znesek denarnega nadomestila za primer brezposelnosti pripada določenim osebam . Kdaj so osebe do tega upravičene ter kakšne so predpisane višine denarnega nadomestila za brezposelnost?
[seminar id=”70674″ txt=”Samozaposlitev je lahko rešitev!”]
Za brezposelno osebo se šteje iskalec zaposlitve, ki je zmožen za delo, prijavljen na zavodu, aktivno išče zaposlitev in je pripravljen sprejeti ustrezno oziroma primerno zaposlitev, ki mu jo ponudi zavod ali drug izvajalec storitve posredovanja zaposlitve. Ta oseba:
Prijava na brezplačno izobraževanje
- ni v delovnem razmerju;
- ni samozaposlen;
- ni poslovodna oseba v osebni družbi in enoosebni družbi z omejeno odgovornostjo ter zavodu;
- ni kmet;
- ni upokojenec;
- nima statusa dijaka, vajenca, študenta ali udeleženca izobraževanja odraslih, mlajšega od 26 let.
Vse brezposelne osebe v evidenci Zavoda RS za zaposlovanje (ZRSZ) se zavarujejo za primer brezposelnosti. Zavarovanje traja od začetka pravnega razmerja, ki je podlaga za obvezno zavarovanje, do prenehanja takšnega razmerja.
Prijava na brezplačno izobraževanje
Znesek denarnega nadomestila za brezposelnost
Brezposelna oseba lahko uveljavlja denarno nadomestilo v trajanju:
- treh mesecev za zavarovalno dobo od devet mesecev do pet let,
- šestih mesecev za zavarovalno dobo od pet do 15 let,
- devetih mesecev za zavarovalno dobo od 15 do 25 let,
- 12 mesecev za zavarovalno dobo nad 25 let,
- 19 mesecev za zavarovance, starejše od 50 let, in za zavarovalno dobo več kot 25 let,
- 25 mesecev za zavarovance, starejše od 55 let, in za zavarovalno dobo več kot 25 let.
Znesek denarnega nadomestila
- Ali veste, da bi morebitna uvedba univerzalnega temeljnega dohodka pomenila ukinitev denarnega nadomestila za brezposelnost? Več v Vsakemu Slovencu 300 evrov in 16 dodatkov manj?
Denarno nadomestilo se prve tri mesece izplačuje v višini 80 odstotkov od osnove, v nadaljnjih devetih mesecih pa v višini 60 odstotkov od osnove. Po izteku tega obdobja se denarno nadomestilo izplačuje v višini 50 odstotkov od osnove.
Najnižji znesek denarnega nadomestila ne sme biti nižji od 350 evrov, najvišji pa ne višji od 892,50 evra.
Prijava na brezplačno izobraževanje
Če je bil zavarovanec v zadnjih devetih mesecih več kot polovico časa zaposlen s krajšim delovnim časom od polnega, ki v povprečju ni presegel 15 ur na teden, ali je opravljal delo v tem obsegu na drugi pravni podlagi, se višina denarnega nadomestila odmeri sorazmerno.
Zavarovancu pripada nadomestilo za tiste dneve, ki se ob upoštevanju 40 urnega delovnega časa kot polnega delovnega časa in petdnevnega delovnega tedna štejejo kot delovni dnevi, in za dela proste dneve, določene z zakonom.
Osnova za odmero denarnega nadomestila je povprečna mesečna plača zavarovanca, prejeta v obdobju osmih mesecev pred mesecem nastanka brezposelnosti. Osnova za odmero denarnega nadomestila za zavarovanca, mlajšega od 30 let, če je bil pred nastankom brezposelnosti zavarovan najmanj šest mesecev v zadnjih 24 mesecih, je njegova povprečna mesečna plača, prejeta v obdobju petih mesecev pred mesecem nastanka brezposelnosti.
Samozaposlitev je lahko rešitev!
[oblacek id=2 txt=”Postopek registracije samostojnega podjetja je na VEM točki brezplačen.” link=’Rezervirajte si svoj termin na 01 600 1530 ali nam pišite na data@data.si!’]
Zakon pa določa tudi Aktivno politiko zaposlovanja (APZ). Gre za nabor ukrepov na trgu dela, ki so namenjeni povečanju zaposlenosti in zmanjševanju brezposelnosti, večji zaposljivosti oseb na trgu dela in povečanju konkurenčnosti in prožnosti delodajalcev. Prednost pri vključevanju v ukrepe APZ imajo osebe, ki prejemajo denarno nadomestilo za primer brezposelnosti ali socialno varstvene prejemke, osebe iz ranljivih skupin na trgu dela ter brezposelne osebe, ki še niso bile vključene v noben ukrep APZ.
Prijava na brezplačno izobraževanje
Zakon o urejanju trga dela (ZUTD) pa v 34. členu določa tudi spodbujanje samozaposlovanja. To je namenjeno uresničitvi podjetniške ideje in ustvarjanju delovnih mest v mikro podjetjih in spodbujanju opravljanja katerekoli samostojne dejavnosti. Izvaja se kot pomoč pri samozaposlitvi in subvencioniranje samozaposlitve.
Vse spodbude glede samozaposlitev pa redno objavljamo tudi na naši spletni strani. Vabljeni k ogledu najbolj aktualnih spodbud Aktualni razpisi za podjetja in Aktualni EU razpisi.
[tweet]Najvišji in najnižji znesek denarnega nadomestila za brezposelnost.[/tweet]
Smo v vas prebudili željo po podjetništvu? Potrebujete nasvet podjetniškega strokovnjaka? Nikar ne oklevajte in skupaj z njim poiščite rešitev! Svoj individualni termin si lahko zagotovite na data@data.si oziroma na 01 600 1530, več o podrobnostih pred ustanovitvijo oziroma registracijo podjetja pa lahko preverite tudi na brezplačnem seminarju!
Vir: Zakon o urejanju trga dela (ZUTD)
Prijava na brezplačno izobraževanje
[vem2016]
[wpsr_facebook]
Kam se lahko poda oseba(zavarovan kot kmet- invalid)?Ki nemore opravljati več svojega dela.Prispevke pa mora plačevat.
Verjetno bi bilo bolje za njega,da nikoli nebi plačeval prispevkov in se bi rajši pridružil črnim CIGANOM in bi vse skozi dobival podporo.Je pa res,da nebi mu trebalo iti na invalitsko komisijo.
na štrik