Temperatura na delovnem mestu
Temperatura na delovnem mestu predstavlja pomemben vidik zagotavljanja varnega in zdravega delovnega okolja. Glede na to, da smo dočakali poletje in bodo temperature z vsakim dnem višje, smo preverili kakšna so pravila glede ustrezne temperature na delovnem mestu.
Delodajalec je dolžan zagotoviti vsem svojim delavcem, tudi študentom in dijakom, teoretično in praktično usposabljanje in preverjanje usposobljenosti za varno opravljanje dela. Usposabljanje in test varstva in zdravja pri delu, ki je torej obvezno (Zakon o varnosti in zdravju pri delu), lahko opravite tudi na Dati.
Regres – koliko in do kdaj izplačilo v letu 2021
Pravna podlaga
[oblacek id=6 txt=”Ima vaše podjetje urejene pravilnike in obvezne akte?” link=’Pošljite povpraševanje!‘]Pravila glede temperature na delovnem mestu ureja Zakon o varnosti in zdravju pri delu in na njegovi podlagi sprejeti Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih.
Obveznosti delodajalca
V delovnih prostorih med delovnim časom, mora temperaturni razpon ustrezati biološkim potrebam delavcev glede na naravo dela in na fizične obremenitve (razen v hladilnicah, kjer se upoštevajo kriteriji za delo v mrazu).
Temperatura zraka
Temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija. Izjema so t. i. vroči delovni prostori, kjer je temperatura zraka povečana zaradi delovne opreme (npr. peči), ki jo uporablja delodajalec v delovnem procesu. V takšnih prostorih temperatura zraka lahko preseže 28 stopinj, vendar pa mora delodajalec poskrbeti, da v tem primeru temperatura zraka v pomožnih prostorih (hodniki, stopnišče), ki so v povezavi z vročimi delovnimi prostori, ni višja od 20 stopinj Celzija.
Temperatura tal
Temperatura tal delovnih prostorov ne sme biti višja od 29 stopinj Celzija. Tla delovnih prostorov, v katerih se delavci zadržujejo več kot dve uri dnevno, pa ne sme biti višja od 27 stopinj.
Ustrezni ukrepi delodajalca
Če se temperatura v delovnih prostorih povzpne nad 28 stopinj C (tudi če zgolj občasno), je delodajalec dolžan ukrepati in zagotoviti ustrezno toplotno udobje. Delodajalec lahko tako izvede začasne ukrepe, ki bodo veljali le v času prekoračitve dovoljenih temperatur. To so lahko:
- prerazporeditev delovnih mest,
- krajši delovni čas,
- pogostejši in daljši odmori med delovnim časom,
- ponudba ustreznih osvežilnih brezalkoholnih napitkov in podobno.
Ostanite na tekočem: Prijavite se na e-novice
Skrajni ukrep je lahko tudi začasna prekinitev delovnega procesa. Delodajalec pa seveda lahko poskrbi tudi za dolgoročnejše tehnične ukrepe v obliki dodatnih klimatskih in prezračevalnih naprav. Kakšni ukrepi bodo sprejeti je odločitev delodajalca, morajo pa biti opredeljeni v Izjavi o varnosti z oceno tveganja.