Le še do danes lahko na predlog zakona o vajeništvu oddate svoje pripombe na pristojno ministrstvo. O vajeništvu smo v podjetju DATA že pisali, mnenja pa se krešejo predvsem glede tega, kdo bo nosil breme plačila davkov in prispevkov, ki jih predlog zakona navaja.
[seminar id=”70686″ txt=”Zaposlujete? Poznate vse oblike dela in zaslužka?”]
Pisali smo že o tem, da se vajeništvo s prihodnjim šolskim letom še ne bo vključilo v šolski sistem, kasneje pa moda že. Predlog zakona še ni v celoti dorečen; odprto ostaja predvsem vprašanje, koliko denarja bo vajeništvu namenila država, na Obrtno-podjetniški zbornici (OZS) pa ne podpirajo predloga, da bi vajeništvo potekalo v breme delodajalca.
Imate komentar na predlog zakona o vajeništvu? Oddajte ga tukaj!
[oblacek id=5 txt=”Imate pravno vprašanje?” link=’Rezervirajte si svoj termin na 01 600 1530 ali nam pišite na data@data.si!’]
Prav tako smo pisali tudi o tem, da OZS močno nasprotuje predlogu zakona o vajeništvu. Mnenja so, da da bi jih morala plačati država, saj bodo delodajalci vajence izobraževali za praktično delo in ne za delovno-pravno razmerje. Nasprotujejo tudi predlogu, da bi status vajenca lahko imele odrasle osebe, ker da gre v tem primeru gre za prekvalifikacijo in ne za vajeništvo. Več v Vajeništvo podpirajo, a ne v predlagani obliki, ki “vsebuje mnoge škodljive elemente”.
[tweet]Le še do danes lahko na predlog zakona o vajeništvu oddate svoje pripombe na pristojno ministrstvo.[/tweet]
Pisali pa smo tudi o tem, da vajeništva ne gre menjati s pripravništvom; to se sklene s pogodbo o zaposlitvi, namenjeno pa je tistim, ki prvič začnejo opravljati delo, ki ustreza vrsti in ravni strokovne izobrazbe, ki jo ima pripravnik. Več: Koliko vas stane pripravnik? Vsaj 70 odstotkov osnovne plače!
[wpsr_facebook]