Vrtnar
Vrtnar se kot dejavnost v Standardni klasifikaciji dejavnosti uvršča med Urejanje in vzdrževanje zelenih površin in okolice (81.300). Sem spada:
- urejanje in vzdrževanje krajine, parkov, zelenic in nasadov ipd.,
- oskrba zelenic ob prometnicah (cestah, železniških progah ipd.),
- oskrba rastlin v industrijskih, poslovnih in drugih stavbah,
- oskrba travnatih površin na stadionih in drugih rekreacijskih površinah,
- urejanje in vzdrževanje nasadov za zašito pred hrupom, vetrom, erozijo ipd.,
- vrtnarska dela, vzdrževanje vrtov, tudi zasebnih,
- obrezovanje drevja (razen sadnega) in oskrbovanje živih meja,
- vrtnarska dela na pokopališčih.
Ko si zaželite sveže zelenjave in za hip zasanjate o lastnem vrtu, vam misli kaj kmalu skočijo v najbližjo vrtnarijo, ko se s kupom vprašanj in nakupovalnim seznamom ustavite pri vrtnarju – morda se vam na tem mestu pojavi tudi vprašanje, kaj vrtnar sploh dela? Koliko dela zahtevajo rastline, pravilno ravnanje z njimi in sledenje trendom v hortikulturnem svetu? Kakšna so pravila vrtnarjenja in kdo vse lahko vrtnar postane? Morda pa pridete do spoznanja, da bi lahko svoje delo, ki vam ne daje več pravega elana, opravljali prav tam – med gredami, škropilnki vode, neskončnimi zelenicami in vonju po sveži prsti? Delo vrtnarja vključuje tudi dela, povezana z urejenostjo parkov, zelenic in drugih krajin.
Vrtnar kot dejavnost ne opravlja del, kot so:
-
- gojenje okrasnih rastlin za prodajo,
- dejavnost drevesnic,
- obrezovanje sadnega drevja,
- vzdrževanje poljedelskih površin,
- gradbena dela za potrebe urejanja okolice,
- projektiranje in z njim povezano svetovanje na podroju krajinske arhitekture in urejanja krajine.
Prijava na brezplačno izobraževanje o samozaposlitvi
Za dejavnosti, ki so uvrščene na Listo dejavnosti, ki se običajno opravljajo na obrtni način velja, da se ob registraciji te dejavnosti poslovni subjekti po uradni dolžnosti vpišejo tudi v Obrtni register pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).
Kaj mora znati vrtnar?
Poklic vrtnarja zahteva poznavanje splošnega vrtnarstva, tehnologije pridelave različnih vrst rastlin, umetnosti cvetličarstva, estetike, ekonomičnosti in uporabnosti, najvsezadnje pa tudi trženja in varstva okolja. Vrtnarska podjetja so specializirana za vzgojo lončnic in rezanega cvetja, vzgojo balkonskih in sobnih rastlin, pridelovanje zelenjave ali vzgojo travnih preprog ali travne ruše. Druga podjetja se ukvarjajo s parkovnim vrtnarstvom, zasajevanjem vrtov in njihovo oskrbo. Vrtnar dela na prostem in v rastlinjakih. Ne glede na to, katero vrsto rastlin vzgaja, mora znati obdelati zemljo za setev in sajenje. Pozna substrate in nove sorte okrasnih rastlin, ki se odlikujejo po barvi cvetov, rodnosti in odpornosti. Dobro mora poznati zahteve posameznih rastlin, da lahko kupcem ustrezno svetuje. Po načrtu krajinskega arhitekta pripravi gredice za sajenje okrasnih rastlin in jih zasaja. Sadi okrasno grmičevje in okrasno ter sadno drevje. Zna se orientirati v prostoru in ima občutek za različne združbe rastlin. Pomemben del vrtnarjevega dela je komunikacija s kupci in pri nabavi repromateriala tudi s prodajalci, pišejo na Zavodu RS za zaposlovanje med opisi poklica.
Prijava na brezplačno izobraževanje o samozaposlitvi
Izobrazba vrtnarja
Izobraževalni program za vrtnarja traja tri leta. Vrtnar, ki dela s traktorjem, mora imeti opravljen traktorski izpit. Če dela s fitofarmacevtskimi sredstvi, mora imeti opravljen izpit iz rastlinske ali fitomedicine. Po uspešno končanem triletnem programu se lahko kandidat vpiše v diferencialni program vrtnarskega tehnika, nadaljevanje izobraževanja pa je možno tudi v programih za pridobitev visoke strokovne izobrazbe.
- Morda vas zanima tudi, kako postati cvetličar ali odpreti cvetličarno? Morda pa bi raje zaslužili s kuhanjem marmelade?
Če se spogledujete z idejo zaposlitve kot vrtnarja, nikar ne oklevajte! Pridobite si ustrezno izobrazbo in pohitite na VEM točko DATA! Tu vam naši podjetniški strokovnjaki svetujejo vse o registraciji dejavnosti ali (samo)zaposlitvi. Pripravimo vam tudi vso potrebno dokumentacijo – vi prinesite le osebni dokument! Več o tem, zakaj registrirati podjetje na VEM točki DATA, si priberite tukaj.
[tweet]Vrtnar ureja, obrezuje, vzdržuje, zasaja, projektira, obnavlja, polaga, osvešča in svetuje. Sliši se dinamično, kajne?[/tweet]
Kaj še lahko sodi med dela, ki jih opravlja vrtnar:
- urejanje in vzdrževanje parkov, vrtov in zelenih športnih površin; krajinarski ukrepi za zaščito okolja in narave, ukrepi za renaturalizacijo, rekultivacijo, izboljšavo zemljišč;Košnja trave ob bankinah, cestah,
- polaganje travne ruše,
- zasajanje okrasnih rastlin,
- zasajanje in obrezovanje grmovja in drevja, razen sadnega,
- obsekavanje rastlinja, dreves,
- košnja trave ob cesti,
- zasajanje cipres,
- projektiranje in izvedba vrtov (Za projektiranje, načrt vrta: 71.112; za samo izvedbo ureditve vrta po projektu: 81.300, GD je tista, s katero se ustvari več dodane vrednosti oz. kjer je več prihodka),
- obnova objektov za odvodnjavanje (čiščenje jarkov, ureditev ponikovalnice) ob cestah,
- čiščenje podrtih dreves ob cestah – posledica žledoloma,
- urejanje vrtnih ribnikov,
- sečnja vejevja, grmovja in dreves ob cestah,
- ureditev okolice po zaključku novogradnje/gradnje,
- posek dreves za širitev ceste (V primeru, da gre za npr. čiščenje podrasti, grmovja ob cesti, se storitev uvršča v SKD 81.300 Urejanje in vzdrževanje zelenih površin in okolice; v nasprotnem primeru, da gre za posek dreves, se storitev uvršča v SKD 02.200 Sečnja).
Pravna podlaga:
- Uredba o dopolnilnih kmetijskih dejavnostih
- Pravilnik o postopku izdaje obrtnega dovoljenja in o obrtnem registru
- Obrtni zakon (ObrZ)
Imate vprašanje v zvezi z registracijo podjetja ali bi se samozaposlili? Z našo pomočjo se boste lahko lažje odločili glede na vaše potrebe in želje, zato nas pokličite na 01 600 15 30 ali pa nas kontaktirajte po emailu data@data.si in dogovorili se bomo za termin. Ali pa preprosto obiščite brezplačni seminar, kjer bomo odgovorili tudi na vaša vprašanja!
[wpsr_facebook]