Brezposelnost zaradi stečaja delodajalca – kaj pa neizplačane plače?

Brezposelnost je lahko tudi posledica insolventnosti delodajalca ali izbrisa delodajalca iz sodnega registra. Delavci, ki jim tako preneha delovno razmerje se pogosto znajdejo v situaciji, ko se sprašujejo kako “izterjati” neizplačane plače, odpravnine idr.

PODJETNIŠKA IZOBRAŽEVANJA NA DATI

Ste se kot delodajalec znašli v finančnih težavah? Veste kako postopati, ko je odpuščanje edina možnost? Pišite našim pravnikom na data@data.si in si pravočasno zagotovite strokovno pomoč!

Informativni izračun plače

Brezposelnost in uveljavljanje pravice do neizplačane plače

[oblacek id=6 txt=”Delodajalci, potrebujete pomoč pri urejanju delovno-pravnih razmerij?” link=’Pošljite povpraševanje!‘]Kadar je brezposelnost posledica insolventnosti delodajalca lahko delavci pri Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu RS (Sklad) uveljavljajo pravice glede:

  1. neizplačane plače ali neizplačana nadomestila plače za plačane odsotnosti z dela za obdobje treh mesecev pred datumom prenehanja delovnega razmerja – največ tri minimalne plače,
  2. nadomestila plače za čas neizrabljenega letnega dopusta, do katerega je upravičen v tekočem koledarskem letu – največ polovica minimalne plače in
  3. odpravnine v višini in pod pogoji, kot jih za presežne delavce določajo predpisi, ki urejajo delovna razmerja – največ ena minimalna plača.

Vas zanima kako odpreti s.p. ali d.o.o.?

Kdaj je brezposelnost posledica insolventnosti delodajalca?

Šteje se, da je brezposelnost posledica insolventnosti delodajalca v naslednjih primerih:

  • če je nad delodajalcem začet stečajni postopek,
  • če je sklep o potrditvi prisilne poravnave postal pravnomočen,
  • če je uveden postopek insolventnosti v eni od drugih držav članic Evropske unije ali Evropskega gospodarskega prostora, v kateri ima delodajalec sedež.

BRUTO NETO PLAČA

Tudi vi lahko uveljavljate pravice pri Skladu?

Do izplačila pri Skladu ste upravičeni, če:

  • vam je prenehalo delovno razmerje zaradi stečaja, prisilne poravnave oziroma postopka insolventnosti delodajalca ali ste izgubili delo zaradi izbrisa iz sodnega registra brez likvidacije po Zakonu o finančnem poslovanju, postopkih insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP);
  • ste na podlagi pogodbe o zaposlitvi opravljali delo na ozemlju Republike Slovenije, kadar ima delodajalec sedež v eni od drugih držav članic EU ali EGP.
  • ste v primeru stečaja svoje pravice prijavili v rokih in na način, kot je to določeno v ZFPPIPP oziroma da so v primeru prisilne poravnave zahtevali varstvo svojih pravic v rokih in na način, določenih v predpisih, ki urejajo delovna razmerja.

MINIMALNI in MAKSIMALNI ZNESEK ZA MALICO

Če izpolnjujete vse 3 pogoje, pridobite pravice z dnem, ko vam preneha delovno razmerje. Pridobite lahko sredstva v višini največ štirih in pol minimalnih plač.

 

 

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Scroll to Top