Račun za oddajanje sob je obvezen! Ali ste vedeli, da mora sobodajalec, ki opravlja dejavnost kot fizična oseba, izdati račun? Niste prepričani, da izpolnjujete vse pogoje za sobodajalca? Pišite našim strokovnjakom in se dogovorite za pravno in davčno svetovanje!
Informativni izračun dohodnine
Račun za oddajanje sob je obvezen! Kdaj in za koga?
Zakon o gostinstvu med drugim določa, da je lahko sobodajalec tudi fizična oseba, če opravlja dejavnost le občasno. Za sobodajalca, ki opravlja to dejavnost le občasno, se šteje oseba, ki:
- ne opravlja dejavnosti več kot pet mesecev v koledarskem letu,
- gostom nudi do 15 ležišč,
- je vpisan v Poslovni register Slovenije.
Finančni urad RS po uradni dolžnosti na podlagi podatkov iz Poslovnega registra Slovenije vpiše sobodajalca – fizično osebo tudi v davčni register.
O pogojih, ki jih mora izpolnjevati sobodajalec, ki opravlja dejavnost, smo enkrat že pisali.
Vas zanima kako odpreti sp ali kako ustanoviti d.o.o.?
Sobodajalec, ki opravlja dejavnost kot fizična oseba, mora izdati račun za oddajanje sob
[oblacek id=8 txt=”Potrebujete računovodsko svetovanje?” link=’Rezervirajte si termin na 01 600 1530 in zahtevajte ponudbo’]
Ali ste vedeli, da mora sobodajalec, ki opravlja dejavnost kot fizična oseba izdati račun za oddajanje sob? Fizična oseba, ki opravlja dejavnost sobodajalstva, mora za storitev, ki jo opravi izdati račun. Račun za oddajanje sob mora izdati ne glede na to ali je zavezanec za DDV.
Račun za oddajanje sob ima predpisane obvezne sestavine
Obvezne sestavine računa za oddajanje sob so:
- datum izdaje računa;
- zaporedna številka računa (prvi račun v letu označite s številko 1, nato pa po vrsti označujete do decembra. Navadno to izgleda takole 1/2019, 2/2019, 3/2019 itd.)
- naziv, naslov in davčno št. vašega podjetja
- naziv, naslov in davčno št. kupčevega podjetja
- količino in vrsto dobavljenega blaga oziroma obseg in vrsto opravljenih storitev
- datum, ko ste opravili storitev ali odpremili / dobavili blago
- davčno osnovo, od katere se obračunava DDV po posamezni stopnji ali na katero se nanaša posamezna oprostitev, ceno na enoto blaga ali storitve brez DDV, in kakršnakoli znižanja cen in popuste, ki niso vključeni v ceno na enoto (torej cena izdelka ali storitve brez davka)
- uporabljeno stopnjo DDV (22 % – najpogosteje ali 9,5 % – za določene izdelke, kot so hrana, zdravila, knjige – glej 25.člen Zakona o DDV)
- znesek z DDV (torej znesek: cena * DDV oz. podatek iz prejšnje točke pomnožite s stopnjo DDV)
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na data@data.si.
[wpsr_facebook]