Prijava dohodkov iz tujine je obveznost fizičnih oseb, davčnih rezidentov Republike Slovenije. Različni dohodki se prijavljajo ob različnih rokih, 31.07.2024 pa se izteče rok za prijavo dohodkov preteklega leta (2023). Potrebujete pomoč na področju davčne zakonodaje? Ne oklevajte in kontaktirajte davčne svetovalce podjetja Data! Pokličite telefonsko številko 01/600-1530 ali pa nam pišite na data@data.si in se naročite na termin.
Prijava dohodkov iz tujine – kdo so davčni rezidenti Republike Slovenije?
Odgovor na vprašanje kdo vse se šteje med davčne rezidente najdemo v Zakonu o dohodnini (Zdoh-2) in sicer v 6. členu. Tam je opredeljeno, da so to fizične osebe, ki imajo v Sloveniji prijavljeno stalno prebivališče. Tam živijo z družino, torej imajo središče svojih osebnih in ekonomskih interesov v Sloveniji.
Poleg tega se kot davčni rezidenti štejejo tudi tujci, ki so v davčnem letu prisotni v Sloveniji več kot 183 dni. Ostali se štejejo za nerezidente po 7. členu Zdoh-2. Urejanje rezidentskega statusa je mogoče preko predpisanih vlog: Ugotovitev rezidentskega statusa. Davčni nerezidenti imajo izjemoma obveznost prijave dohodkov, o čemur si lahko več preberete v tem članku.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Prijava dohodkov iz tujine – opredelitev dohodkov
Prijava dohodkov iz tujine je torej nujna za vse dohodke, ki nimajo izvora v Sloveniji in so jih izplačale (praviloma) organizacije izven Slovenije. Ti niso plačniki davka v Sloveniji, ker nimajo tu stalne poslovne enote. Kot veste so slovenski izplačevalci dolžni ob vsakokratnem izplačilu dohodkov fizičnim osebam to tudi prijaviti preko obrazcev (REK).
Običajno so dohodki, ki jih rezidenti prejemajo iz tujine:
- Plače, regres, nagrade in drugi prejemki iz delovnega razmerja (rok v 15 dneh od prejema dohodka, najkasneje 31.07.);
- Pokojnine, rente (rok v 15 dneh od prejema dohodka, najkasneje 31.07.);
- Individualne pogodbe (honorarne, podjemne, avtorske);
- Dividende (rok 28.02.);
- Obresti (rok 28.02.);
- Oddaja premoženja v najem (28.02.);
- Dohodki iz opravljanja dejavnosti.
Za vsakega od navedenih je predpisana prijava dohodkov iz tujine z določenimi roki in pravili poročanja (obrazci). Glede na veljavne mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja, se največkrat morebitni plačani davek v tujini šteje pri odmeri slovenske dohodnine poračuna (odbitek), zato fizična oseba doplača le morebitno razliko med tujim in slovenskim davkom. Prijava dohodkov iz tujine zajema podatke o bruto dohodku, potencialnih plačanih obveznih prispevkih in višini plačanega davka v tujini.
Upoštevanje oziroma odbitek v tujini plačanega davka se uveljavlja tako, da se znesek navede v napovedi za odmero akontacije dohodnine. Kasneje pa ponovno kot prijava dohodkov iz tujine na letni ravni, znotraj ugovora na informativni izračun dohodnine.
Prijava dohodkov iz tujine – opravljanje dejavnosti v tujini
Fizične osebe, slovenski davčni rezidenti, ki opravljavljajo dejavnost v drugi državi, so dolžni prijaviti samostojno dejavnost v davčni register v 8ih dneh od vpisa v ustrezen register v tujini (obrazec DR-03). Takrat se tudi zavezanec odloči o načinu obdavčitve teh dohodkov (z normiranimi ali dejanskimi odhodki). Prijava dohodkov iz tujine iz naslova opravljanja dejavnost se uredi z obrazcem DDD Obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti. Rok za oddajo je 31. marec tekočega za preteklo leto. Obrazec se oddaja preko portala eDavki. Najpogostejši primeri v zadnjih letih je oddaja nepremičnin v najem ali v turistične namene (predvsem na Hrvaškem).
Če bi radi izvedeli več o davčni zakonodaji se lahko obrnete na davčne in pravne strokovnjake podjetja Data! Pokličite telefonsko številko 01/600-1530 ali pa nam pišite na data@data.si in se naročite na termin plačljivega posvetovanja!