Porodniški dopust in nadomestilo sta skrb samostojnih podjetnic. Razmišljate o odprtju s.p. in vas zanima, kaj se bo zgodilo, če zanosite? V Sloveniji imajo podjetnice pravico do porodniškega dopusta, starševskega dopusta in nadomestila. Lahko starševski dopust koristijo tudi očetje? Kako je z nadomestilom? Več v nadaljevanju. Če pa imate pri ustanovitvi s. p. še kakšne dileme, nas kontaktirajte. Dosegljivi smo na telefonski številki 01 6001 530 ali elektronskem naslovu data@data.si. Termin z našim svetovalcem si lahko zagotovite tudi tukaj.
Nastop porodniškega dopusta
Porodniški dopust se navadno prične 28 dni pred predvidenim datumom ali t.i. rokom poroda. Po pravilih traja 105 dni, in se ga ne sme neprekinjati. V tem času samostojna podjetnica ne sme opravljati dela. Po preteku tega obdobja nastopi starševski dopust. Vsakemu od staršev pripada 130 dni, vendar je dovoljeno, da mati koristi tudi očetovega. V takem primeru njen starševski dopust lahko traja 260 dni. Porodniški dopust in nadomestilo sta povezana. Najpomembneje je, da je samostojna podjetnica dan pred začetkom porodniškega dopusta zavarovana.
Podjetnica mora za porodniški dopust in nadomestilo obiskati center za socialno delo, kjer odda vlogo za izrabo pravice do materinskega dopusta in nadomestila. To vlogo je treba oddati najkasneje dan pred začetkom materinskega dopusta, največ 60 dni pred porodnim rokom. Če podjetnica vlogo odda kasneje, torej ko je že na porodniškem dopustu oz. po rojstvu otroka, se porodniški dopust in nadomestilo štejeta od datuma oddaje oz. dne rojstva otroka.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Od kod samostojna podjetnica prejme plačilo za porodniški dopust in nadomestilo?
Kot že rečeno, mora biti bodoča mati dan pred nastopom porodniškega dopusta zavarovana. V tem primeru sta porodniški dopust in nadomestilo upravičena. To pa tudi, če s.p. plačuje prispevke za zavarovanje za starševsko varstvo, ki so del prispevkov za socialno zavarovanje. Še ena možnost, ki nudi pravico do porodniške in starševskega nadomestila je dejstvo, da je bila podjetnica v zadnjih treh letih zavarovana najmanj 12 mesecev. Brez skrbi. Več o prispevkih in rokih vam lahko razloži izbrani računovodja.
Kdo pa med porodniškim dopustom plačuje prispevke? Načeloma plačevanje prispevkov prevzame država. Vendar pazite! Med porodniškim dopustom je prepovedano delati. Če Inšpektorat RS za delo ugotovi kršitev, torej ugotovi, da je podjetnica med porodniškim dopustom opravljala delom, potem takoj izgubi pravico do nadomestila, še več, celoten znesek mora vrniti. Da ne bi prišlo do te neljube situacije, se lahko lastnica s. p. odloči, da bo koga zaposlila, ali pa imenovala prokurista.
Znesek nadomestila
Višina nadomestila je odvisna od prispevkov za starševsko varstvo. Natančneje od povprečne osnove, obračunane v zadnjem letu. Kot zadnji izmed 12. mesecev šteje predpretekli mesec od vloge. To pomeni, da če vlogo vložite decembra, štejejo prispevki obračunani za oktober in prispevki za ostalih 11 mesecev pred tem. Nadomestilo je enakovredno osnovi. Matere za porodniški dopust in nadomestilo prejemajo 100 % osnove. Prav tako nadomestilo dobijo tudi očetje.
Prispevki za popoldanski s.p. 2024
Višji prispevki, višje nadomestilo
Starševsko nadomestilo je sorazmerno z osnovo za zavarovanje. Če torej plačujete višje prispevke, bo tudi vaše nadomestilo višje. Treba pa je pomisliti ali se vam to splača oziroma paziti na dvig davčne osnove. Pri tem vam lahko svetujejo naši davčni svetovalci. Na voljo vam je tudi naš kalkulator dohodnine.
Porodniški dopust in nadomestilo imata tudi določene omejitve. Znesek nadomestila navzgor in navzdol omejuje slovensko povprečje. In sicer:
- Najvišji znesek očetovskega nadomestila ne sme presegati 2,5-kratnika povprečne slovenske mesečne bruto plače za preteklo leto.
- Najnižji znesek ne sme biti nižji od 55 % minimalne slovenske mesečne bruto plače.
V kolikor imate dodatna vprašanja in se želite posvetovati s strokovnjaki podjetja Data, nas pokličite na 01 600 1530 ali pa nam pišite na data@data.si.