Pravilnik o delovnem času opredeljuje delovni čas, njegovo izrabo ter evidentiranje
V kolikor vas zavezuje Kolektivna pogodba gradbenih dejavnosti, slednja od delodajalca zahteva sprejetje Pravilnika o delovnem času. Izognite se skrbem in neprijetnim situacijam z inšpektorji. Za pripravo pravilnikov pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na data@data.si.
Pravilnik o delovnem času upošteva tudi naravo poslovanja posameznega podjetja
Pravilnik o delovnem času opredeljuje dnevni in tedenski delovni čas, njegovo izrabo ter evidentiranje. S Pravilnikom o delovnem času tako delodajalec uredi področje delovnega časa v podjetju v celoti. Ta pa mora biti pripravljen skrbno in individualno glede na:
- naravo poslovanja posameznega podjetja,
- strukturo zaposlenih v podjetju in
- na način dela, kot ga zahteva in pričakuje delodajalec.
S Pravilnikom o delovnem času se določi predvsem:
- organizacija delovnega časa (izmensko delo, evidentiranje delovnega časa, prihodi in odhodi),
- spremembe v organizaciji delovnega časa (npr. delo preko polnega delovnega časa) ter
- pravice delavcev (pravica do prostega časa, ki se odraža v odmoru med delovnim časom, z dnevnim in tedenskim počitkom, letnim dopustom, s plačano in z neplačano odsotnostjo z dela,..).
Želite registrirati s.p.?
Delodajalci lahko glede na potrebe delovnega procesa na posameznih področjih dela uporabljajo praviloma naslednje vrste in oblike delovnega časa:
- Nepremični delovni čas
- Premični delovni čas
- Delno premični delovni
- Deljeni delovni čas
- Izmenski delovni čas
Informativni izračun za normirance
Preberite tudi: Kdaj v pokoj?
Pravilnik o delovnem času v praksi
Delodajalec in vsi zaposleni morajo vsem zapisanem v Pravilniku o delovnem času slediti in to izvajati v praksi. Da slednje ni zgolj le zapisano na papirju, tj. Pravilniku, je zato dolžnost delodajalca, da vodi še evidenco o izrabi delovnega časa. Vodenje evidence predpisuje Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV). V kolikor te evidence delodajalec ne sprejme, ga lahko doleti kazen:
- Pravna oseba: globa od 1.251,88 do 4.172,93 EUR
- Odgovorna oseba pravne osebe: globa od 208,59 evra do 415,54 EUR
V letu 2017 je bilo ugotovljenih 1.152 kršitev v zvezi z delovnim časom. Največ kršitev so ugotovili glede vodenja evidenc o izrabi delovnega časa po ZEPDSV. In pozor! Kršitve tega predpisa so najštevilčnejše v dejavnosti gradbeništva (ugotovljenih 226 kršitev).
Ostanite na tekočem: Prijavite se na e-novice