Oddaja nepremičnin – kakšne so davčne obveznosti in osnove za odmero davka, ter kaj se šteje kot obdavčljiv prihodek?
Oddaja nepremičnin za marsikoga predstavlja priložnost za dodatni zaslužek. Vendar pa oddaja nepremičnin prinaša najemodajalcem tudi dodatne davčne obveznosti. Kakšne so torej davčne obveznosti fizičnih oseb, ki se odločijo za oddajanje nepremičnin?
Oddaja nepremičnin – kaj se šteje kot obdavčljiv dohodek?
Obdavčljiv dohodek pri oddajanju nepremičnin predstavljajo predvsem najemnine. Obratovalni stroški, ki jih za najeto nepremičnino plačuje najemnik, ne štejejo za dohodek iz oddajanja premoženja v najem.
Regres – koliko in do kdaj izplačilo v letu 2021
Oddaja nepremičnin – davčne obveznosti
[oblacek id=1 txt=”Potrebujete davčno svetovanje?” link=’Rezervirajte si termin na 01 600 1530 in zahtevajte ponudbo’]Vsaka fizična oseba, ki oddaja nepremičnine v najem, bo od doseženega dohodka dolžna plačati davek.
Informativni izračun za normirance
Oddaja nepremičnin – osnova za odmero davka in stopnja davka
Davčna osnova za odmero davka je dosežen dohodek, zmanjšan za normirane stroške v višini 15%. Zavezanec se lahko odloči tudi, da bo namesto normiranih stroškov uveljavljal dejanske stroške vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja, če jih plačuje sam.
Davčna stopnja davka od dohodka iz oddajanja premoženja, kamor sodi oddaja nepremičnin, v najem znaša 27,5% od davčne osnove.
Oddaja napovedi za odmero davka
Napoved za odmero davka od dohodka iz oddajanja nepremičnin vložijo najemodajalci, za katere velja:
- oddaja nepremičnin v imenu fizične osebe, ki ne opravljajo dejavnosti in
- je nepremičnina oddana osebi, ki ni plačnik davka (torej drugim fizičnim osebam, ki ne opravljajo dejavnosti ali pravnim osebam iz tujine).
Napovedi ne vlagajo fizične osebe, etažni lastniki, ki dosegajo dohodek iz oddajanja v najem skupnih prostorov v večstanovanjski stavbi preko upravnika stavbe. Dohodnino od tega dohodka namreč v njihovo breme plačuje že upravnik stavbe.
Ostanite na tekočem: Prijavite se na e-novice
Rok za oddajo napovedi za odmero davka
Rok za oddajo napovedi je 28. februar tekočega leta za preteklo koledarsko leto. Ker je letos 28. februar nedelja, bo zadnji dan za oddajo napovedi potekel s 1. marcem 2021. Zavezanci lahko vlogo oddajo pri pristojnem Finančnem uradu, lahko pa tudi elektronsko preko sistema eDavki.