Zastopnik v doo – kdo je to in kakšna je njegova funkcija po registraciji d.o.o.? Kaj o zastopniku pravi Zakon o gospodarskih družbah? Kdo imenuje zastopnika? Kaj je izjava zastopnika? Mimogrede, tudi vi razmišljate o ustanovitvi podjetja? Na naši VEM točki DATA lahko odprete s.p., d.o.o. ter popoldanski s.p. Pokličite na 01/600-1530 , pišite na data@data.si ali rezervirate termin za odprtje podjetja prek spletnega obrazca!
Kdo je zastopnik v doo?
Zastopnik v doo je poslovodna oseba ali več njih, ki ga (oz. jih, če jih je več) imenujejo družbeniki doo. Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1) v 10. členu navaja, kdo se šteje za poslovodno osebo v družbi z omejeno odgovornostjo. »Za poslovodstvo se štejejo organi ali osebe, ki so po tem zakonu ali po aktih družbe pooblaščeni, da vodijo njene posle. Za poslovodstvo se pri družbi z omejeno odgovornostjo šteje en ali več poslovodij.« 32. člen ZGD-1 pa določa naloge zastopnika: »Zastopnik lahko opravlja vsa pravna dejanja, ki spadajo v pravno sposobnost družbe.« Zastopnik v doo se največkrat imenuje poslovodja oziroma direktor družbe. Zastopnik v doo se lahko imenuje tudi prokurist družbe. Pri postopku registracije doo na DATA točki, družbenik imenuje enega ali več zastopnikov družbe. Mimogrede, vas zanima kako pa odpreti s.p.?
Zastopnik v doo – kako se ga imenuje?
Družbenik ali več njih, ki se odločijo za ustanovitev doo morajo v svoji družbi imenovati vsaj eno osebo, ki bo zastopnik v doo. Svetovalci DATA točke, ki pripravljamo dokumentacijo za ustanovitev doo, največkrat registriramo enoosebne družbe, kjer je ena oseba hkrati družbenik in zastopnik v doo. V takem primeru na postopke pride ena oseba, s seboj prinese veljaven osebni dokument in po pripravi dokumentov, podpiše kompletno dokumentacijo podjetja ter ureja nato odprtje začasnega računa na banki. Dogaja se, da na DATA točko pride skupina posameznikov – bodočih družbenikov doo. V takem primeru se na postopku registracije pripravi družbena pogodba, družbeniki pa se med seboj dogovorijo kdo bo zastopnik v doo. Običajno se odločijo in imenujejo zastopnika-direktorja in tudi zastopnika-prokurista v doo.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Zastopnik v doo – izjava zastopnika
Na postopku registracije doo, zastopnik osebno podpiše izjavo zastopnika, kjer zastopnik (bodoči direktor, poslovodja) izjavlja,
- da soglaša s svojim imenovanjem na to funkcijo in
- da za njegovo imenovanje ni ovir po drugem odstavku 255. člena ZGD-1.
Registrsko sodišče resničnost izjave preverja po uradni dolžnosti z vpogledom v kazensko evidenco ministrstva, pristojnega za pravosodje.
Zastopnik v doo – funkcije v podjetju
Funkcije, ki jih opravlja zastopnik v doo so največkrat vezane na vodenje, razvoj, planiranje, načrtovanje, motiviranje in poročanje. Odvisne so tudi od panoge v kateri družba posluje. V grobem bi jih lahko našteli:
- odgovornost za strateški razvoj podjetja (oblikovanje strateških ciljev, razvojnih strategij in politike poslovanja);
- skrb za finančni vidik družbe (priprava letnega poročila o poslovanju na podlagi letnega izkaza uspeha in bilance stanja ter z ustreznimi predlogi za izboljšanje poslovnega uspeha, optimizacija stroškov poslovanja);
- vodenje ključnih projektov (vključenost v pogajanja in komunikacijo z večjimi klienti);
- odgovornost za organizacijo, vodenje, motiviranje in razvoj sodelavcev (nadzor dela, ugotavljanje delovne uspešnosti);
- sprejemanje poslovnih dokumentov in internih aktov družbe;
- skrb za izvajanje predpisov s področja varstva pri delu;
- sledenje spremembam zakonodaje, v kolikor so relevantne za družbo;
- redno poročanje in obveščanje družbenikov o stanju poslovanja podjetja.
Družbeniki bodoče družbe, če imate vprašanja pred registracijo družbe in se sprašujete, kdo naj bo zastopnik v doo, ste to lahko vi sami, ki ste hkrati družbenik, kaj bo to pomenilo z vidika poslovanja in stroškov…, se lahko obrnete na podjetniške svetovalce podjetja DATA. Za svetovanje jim lahko pišete na data@data.si ali jih pokličete na 01-600/1530.