V 2. četrtletju letošnjega leta je zaposlena oseba opravila povprečno več delovnih ur, natančneje 5,1 odstotka več kot v 2. četrtletju lani, in sicer zaradi manjšega števila praznikov in večjega števila zaposlenih oseb, ocenjujejo na Statističnem uradu RS (Surs).
[seminar id=”70686″ txt=”Kako se vam kot podjetniku trenutno najbolj splača za delo angažirati novo osebo?”]
V 1. polletju letošnjega leta je bilo po začasnih podatkih opravljenih 580,0 milijona delovnih ur ali za 1,6 odstotka več kot v 1. polletju 2015. V Sloveniji zaposlena oseba je v 2. četrtletju 2016 opravila na mesec povprečno 140 delovnih ur ali za 2,9 odstotka več kot v istem obdobju 2015; obseg povprečno opravljenih delovnih ur na zaposleno osebo se je v primerjavi z 2. četrtletjem 2015 povečal v vseh dejavnostih, razen v dejavnosti rudarstvo.
Kljub pozitivni stopnji rasti v 2. četrtletju 2016 pa se je obseg povprečno opravljenih delovnih ur na zaposleno osebo v 1. polletju 2016 v primerjavi s 1. polletjem 2015 nekoliko zmanjšal (za 0,2 odstotka ).
Povprečno najmanj delovnih ur na mesec so opravili v gostinstvu
V obdobju od aprila do junija 2016 so bile (glede na število opravljenih delovnih ur) delovno najbolj obremenjene osebe, zaposlene v dejavnosti gradbeništvo in v dejavnosti oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki, saniranje okolja; opravile so povprečno 145 delovnih ur na mesec. Povprečno najmanj delovnih ur na mesec pa so v tem obdobju opravile osebe, zaposlene v dejavnosti gostinstvo, in sicer 131. Odstotni delež opravljenih delovnih ur v plačanih delovnih urah je bil v 2. četrtletju 2016 najvišji v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih; znašal je 86,5 odstotka.
Število opravljenih delovnih ur se je najbolj povečalo v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih, najbolj zmanjšalo pa v dejavnosti rudarstvo
Z vidika dejavnosti se je skupni obseg opravljenih delovnih ur v 2. četrtletju 2016 glede na isto obdobje 2015 najizraziteje povečal v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih, in sicer za 12,7 odstotka; sledila je dejavnost gostinstvo, kjer se je skupno število opravljenih delovnih ur povečalo za 9,6 odstotka. Zmanjšanje števila opravljenih delovnih ur pa je bilo v tem obdobju najopaznejše v dejavnosti rudarstvo (2,5 odstotka manj delovnih ur kot v istem obdobju lani).
[tweet]V 2. četrtletju letošnjega leta je zaposlena oseba opravila povprečno več delovnih ur, natančneje 5,1 odstotka več kot v 2. četrtletju lani.[/tweet]
Višji so bili tudi stroški dela
Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so bili v Sloveniji v drugem četrtletju 2016 po začasnih podatkih povprečno za 1,5 odstotka višji kot v drugem četrtletju 2015, od tega so se plače za dejansko opravljeno delovno uro v istem obdobju zvišale za 0,9 odstotka.
Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro so se v drugem četrtletju 2016 glede na drugo četrtletje 2015 najizraziteje znižali v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih in v dejavnosti poslovanje z nepremičninami, najizraziteje zvišali pa v dejavnosti oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki, saniranje okolja in v dejavnosti izobraževanje.
Stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro v EU-28 v prvem četrtletju 2016 za 1,7 odstotka višji kot pred enim letom.
Imate kadrovsko, davčno, finančno ali podjetniško vprašanje? Z našo pomočjo se boste lahko lažje odločili glede na vaše potrebe in želje, zato nas pokličite na 01 600 15 30 ali pa nas kontaktirajte po e-mailu data@data.si in dogovorili se bomo za termin. Ali pa preprosto obiščite brezplačni seminar, kjer bomo odgovorili tudi na vaša vprašanja!
Vir: Surs