Zakon o gospodarskih družbah z novelo zakona ZGD-1M vstopa v veljavo z 18. decembrom 2024. V novelo zakona je vključeno več evropskih direktiv, med katerimi so tudi tiste, ki se nanašajo na spremembo meril velikosti podjetij, trajnostno poročanje, uravnoteženost spolov v organih vodenja, vidno označevanje sedeža podjetja ter novo opredelitev subjekta javnega interesa. Potrebujete nasvet s področja gospodarske zakonodaje? Za svetovanje se lahko dogovorite z našimi izkušenimi pravnimi svetovalci. Za termin svetovanje nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.
Zakon o gospodarskih družbah in nova merila za določanje velikosti podjetij
Novela zakona uvaja nova merila glede opredelitev velikosti družb. Velikosti družb se razvrščajo v kategorije mikro, male, srednje in velike. Razvrstitev družb ali skupin med mikro, male, srednje ali velike družbe temelji na izpolnjevanju dveh od treh meril velikosti: vrednosti aktive in čistih prihodkov od prodaje ter povprečnega števila zaposlenih v poslovnem letu. Merili glede vrednosti aktive in čistih prihodkov od prodaje se zvišata za približno 25 odstotkov. Kot pojasnjujejo se bo zaradi spremembe meril zmanjšalo število zavezanih podjetij za pripravo revizije in objave poročil.
Trajnostno poročanje
Zakon o gospodarskih družbah z novelo zakona v nacionalno zakonodajo prenaša evropsko direktivo o trajnostnem poročanju. Kdo je zavezanec za poročanje je odvisno od novih meril velikosti podjetij. Kot pojasnjujejo bo zaradi zvišanja meril gotovo nekaj velikih družb, ki bi sicer morale poročati, po novem ne bodo več zavezane za poročanje. Trajnostna poročila ne bodo obvezna za vsa mala in srednja velika podjetja.
Normiranec sp – kaj morate vedeti?
Javno poročanje za multinacionalke in Zakon o gospodarskih družbah
Multinacionalne družbe z letnim prihodkom nad 750 milijonov evrov (v 2 minulih zaporednih poslovnih letih in hkrati poslujejo na meddržavni ravni) bodo morale javno objaviti podrobne informacije o svojem poslovanju, predvsem o davčnih zadevah. Poročilo o davčnih informacijah v zvezi z dohodki bo postalo sestavni del letnega poročila in tako javno dostopno.
Koliko podjetij bo moralo poročati, zaenkrat še ni znano. K poročanju bodo zavezane tudi njihove srednje in velike družbe ter podružnice. Izvzete pa bodo družbe, ki imajo skupaj s svojimi podružnicami sedež, stalno poslovno enoto ali poslovanje zgolj v Sloveniji in v nobeni drugi davčni jurisdikciji.
Zakon o gospodarskih družbah in zahteva po uravnoteženosti spolov
Uvaja se tudi zahteva glede uravnotežene zastopanosti spolov v organih vodenja in nadzora. Velike borzne družbe bodo morale zagotoviti vsaj 40-odstotno zastopanost manj zastopanega spola v nadzornih organih. Ker je teh družb letos 11, je vlada razširila obseg zavezancev na velike gospodarske družbe, v katerih ima večinski delež država ali lokalna skupnost.
Novela določa, da družbe zavezanke same določijo, kateri delež bodo dosegle, možnosti sta dve: vsaj 40-odstotno zastopanost manj zastopanega spola med člani organa nadzora ali vsaj 33-odstotno zastopanost manj zastopanega spola skupno med člani organov vodenja in nadzora.
Vidno označevanje sedeža podjetja
Podjetja bodo morala na vidnem mestu označiti svoj sedež in firmo, kar bo izboljšalo preglednost za stranke in poslovne partnerje.
Nova opredelitev subjekta javnega interesa
Z novelo zakona o gospodarskih družbah se spreminja opredelitev subjekta javnega interesa. Po novem so to družbe, katerih vrednostni papirji se trgujejo na organiziranem trgu, kreditne institucije, zavarovalnice, pokojninske družbe ter velike družbe z obvezno revizijo, v katerih imajo država ali lokalne skupnosti večinski delež. Subjekt javnega interesa je lahko tudi druga družba, zavezana k obvezni reviziji. Iz opredelitve so izvzete srednje družbe, v katerih imajo država ali lokalne skupnosti večinski delež.
Morda razmišljate o odprtju podjetja? Pri nas na DATA točki lahko registirate tako s.p. kot tudi d.o.o.. Za termin registracije nas pokličite na 01/600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.