Veljavnost osebnih dokumentov je odvisna od vrste dokumenta, pa tudi od starosti osebe. V članku si bomo pogledali, kako dolgo veljajo osebne izkaznice, potni listi in vozniška dovoljenja! Mimogrede, razmišljate o odprtju sp ali doo? Oglasite se na DATA točki. Za termin registracije nas lahko pokličete na 01 600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.
Veljavnost osebnih dokumentov – osebna izkaznica
Pregled tega, kako dolga je veljavnost osebnih dokumentov začenjamo z osebnimi izkaznicami. Ta je obvezna za vse polnoletne državljane s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji, ki nimajo drugega osebnega dokumenta s fotografijo. Z osebno izkaznico se izkaže identiteta in državljanstvo. Z njo lahko tudi potujemo v določene države. Veljavnost osebnih izkaznic se razlikuje glede na starost oz. okoliščine. Osebne izkaznice imajo tako različno dobo veljavnosti:
- 3 leta, če je otrok mlajši od 3 let.
- 5 let, če je otrok star od 3 do 18 let.
- 10 let, če je državljan star od 18 do 70 let.
- trajno, če je državljan star 70 ali več let.
Lahko pa je veljavnost osebnih izkaznic tudi krajša, in sicer samo leto dni. Leto dni osebna izkaznica velja, če ste v obdobju 5 let pred vložitvijo vloge izgubili, pogrešili ali so vam ukradli dve ali več osebnih izkaznic. Za obdobje enega leta osebna izkaznica velja tudi, če ste državljan z začasnim prebivališčem v postopku preverjanja prijave stalnega prebivališča. Prav tako pa leto dni osebna izkaznica velja, če ima oznako prepovedi prehoda državne meje. Enoletna veljavnost je tudi v primeru, če posamezniku ni možno odvzeti prstnih odtisov. In to zaradi začasnih zdravstvenih razlogov.
Veljavnost osebnih dokumentov – potni list
Potni list je javna listina, ki slovenskim državljanom služi za prehod državne meje. Hkrati pa z njim dokazujemo istovetnost in državljanstvo. Pridobi ga lahko vsak državljan, ne glede na starost. Tudi veljavnost osebnih dokumentov v obliki potnega lista je različna. Potni listi imajo naslednje dobe veljavnosti:
- 3 leta, če je otrok mlajši od 3 let.
- 5 let, če je otrok star med 3 in 18 leti.
- 10 let, če je državljan star 18 ali več let.
Podobno kot pri osebni izkaznici pa velja, da potni list velja 1 leto, če ste v obdobju 5 let pred vložitvijo vloge izgubili, pogrešili ali pa so vam ukradli dva ali več potnih listov. Prav tako je potni list veljaven leto dni, če začasno ni mogoč odvzem prstnih odtisov.
Veljavnost osebnih dokumentov – vozniško dovoljenje
Veljavnost vozniških dovoljenj je najbolj specifična. Veljavnost vozniških dovoljenj določa 59. člen Zakona o voznikih. Vozniško dovoljenje se izda do dopolnjenega 21. leta starosti. Ali pa za dve leti po pridobitvi vozniškega dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij A2 ali A in B. Dovoljenje se podaljša po opravljenem programu dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov za eno izmed teh kategorij. Veljavnost osebnih dokumentov oz. vozniških dovoljenj je odvisna od kategorije in starosti voznika.
Vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B, B1, BE, F in G se izda z veljavnostjo desetih let. A to zgolj do dopolnjene starosti 70 let. Po tem se vozniško dovoljenje izda z veljavnostjo petih let, ob predložitvi zdravniškega spričevala. To mora dokazovati, da je oseba telesno in duševno zmožna za vožnjo motornega vozila določene kategorije. Za kategorije C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E se vozniško dovoljenje izda z veljavnostjo pet let. A največ do 65. leta starosti. Po 65. letu se za te kategorije vozniško dovoljenje izda za tri leta (prav tako ob predložitvi zdravniškega spričevala). Pri tem je potrebno še omeniti, da je veljavnost vozniških dovoljenj lahko tudi krajša. In to v primeru, če je tako določeno v zdravniškem spričevalu.
V primeru, da potrebujete pravno svetovanje, davčno svetovanje ali vodenje računovodstva nas kontaktirajte na 01 600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.