Ustanovitev s. p. – kozmetična in pedikerska dejavnost

Ustanovitev s. p. za kozmetiko in pedikuro

Ustanovitev s. p. za opravljanje lastne dejavnosti je lahko vaša želja, kot tudi mnogih bodočih podjetnikov. Se želite ukvarjati s pedikuro in manikiro, pa ne veste, kateri so pogoji za ustanovitev s. p. za tovrstne dejavnosti?

Informativni izračun plače

Katero dejavnost po standardni klasifikaciji dejavnosti (SKD) prijaviti za ustanovitev s. p. ?

96.022 – Kozmetična in pedikerska dejavnost

V primeru, da boste to dejavnost opravljali na obrtni način, boste morali pridobiti tudi obrtno dovoljenje. Po predpisih Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije boste morali izpolnjevati ustrezne poklicne usposobljenost in se vpisati v Obrtni register.

Takšno pravilo velja za naslednje storitve:

  • nega obraza in telesa,
  • depilacija,
  • pedikura.

Obrtno dovoljenje za opravljanje kozmetične in pedikerske dejavnosti ne boste mogli opravljati, če nimate ustrezne izobrazbene smeri. Za opravljanje kozmetičnih storitev boste torej morali imeti srednjo strokovno izobrazbo ustrezne smeri.

računovodsko svetovanje

Ustanovitev s. p. in podkategorije kozmetične storitve

Posebni pogoji za ustanovitev s. p. veljajo tudi za storitvi manikira in ličenje. Če bo vaša ustanovitev s. p. namenjena ukvarjanju z tema dejavnostnima, ju boste morali ob registraciji podjetja ali samostojnega podjetništva prav tako vpisati v Obrtni register. Gre za dejavnosti, ki se po pravilniku običajno opravljajo na obrtni način.

Statistični urad RS je glede na pogosta vprašanja o standardni klasifikaciji dejavnosti uvrstil pod kozmetično in pedikersko dejavnost še naslednje podkategorije:

  • geliranje,
  • poslikava nohtov,
  • podaljševanje nohtov,
  • podaljševanje trepalnic,
  • odstranjevanje dlak s telesa,
  • odstranjevanje tatujev z laserjem,
  • piling kože,
  • organiziranje otroških zabav z lakiranjem za deklice (za storitve organiziranja otroških zabav morate dodati še šifri dejavnosti 93.299 – Druge nerazvrščene dejavnosti za prosti čas ali 96.090 – Druge storitvene dejavnosti, drugje nerazvrščene).

 PRIJAVITE SE NA SEMINAR ZASLUŽI DENAR S SVOJIM HOBIJEM ALI IDEJO!

ustanovitev s. p.

Minimalni pogoji za ustanovitev s. p. za kozmetične storitve

Za ustanovitev s. p. za kozmetično in pedikersko dejavnost boste morali opravljati v prostorih ali objektih, ki so namenjeni za opravljanje dejavnosti. Po Pravilniku o minimalnih sanitarno zdravstvenih pogojih bodo vaši prostori morali ustrezati minimalnim zdravstveno higienskim in tehničnim pogojem.

Pravilnik tudi določa, da boste morali pri opravljanju tovrstne dejavnosti uporabljati zdravju in okolju neškodljivo tehnologijo. Na takšen način boste vaše stranke zaščitili in jim omogočili najvišjo možno stopnjo varovanja zdravja.

[seminar id=”70680″ txt=”Ali niste prepričani, kakšni predpisi so zapisani v Zakonu o varnosti in zdravju pri delo? Ne veste, če izpolnjujete te pogoje oziroma niste prepričani, kako bi jih izpolnjevali? Na seminarju za varstvu in zdravje pri delu vam svetujemo in pomagamo, kako si lahko odgovorite na ta vprašanja.”]

To pravila veljajo za tiste, ki se ukvarjajo z:

  • ličenjem,
  • manikiro,
  • nameščanjem umetnih nohtov,
  • odstranjevanjem dlak,
  • drugimi postopki, ki se izvajajo v kozmetičnih salonih.

Preberite tudi: Kdaj v pokoj?

Prostori in oprema za opravljanje kozmetične dejavnosti

Prostor, v katerem opravljate kozmetične in pedikerske storitve mora biti:

  • razporejen tako, da omogoča učinkovito čiščenje in razkuževanje,
  • primerno naravno ali umetno prezračen,
  • primerno osvetljen,
  • opremljen s površinami, na katerih se pripravljajo barve ali drugi proizvodi za nego,
  • opremljen s površinami, ki so odporne proti kemikalijam.

Ostanite na tekočem: Prijavite se na e-novice

Ali se želite raje ukvarjati s peko slaščic in registrirati podjetje za kiosk s hrano? Kakšni so pogoji za ustanovitev s. p. pri obeh dejavnostih si lahko preberete v prispevkih Hobi in podjetništvo – pogoji za opravljanje slaščičarske dejavnosti in Hobi in podjetništvo – kiosk s hrano in pogoji za obratovanje.

 

2 thoughts on “Ustanovitev s. p. – kozmetična in pedikerska dejavnost”

  1. Spoštovani, hvala za vaše informacije. Me pa zanima kaj bi potreboval za opravljanje manikur in pedikur pri sttankah na njohovem domu?

    1. Manca Borko Grimšič

      Pozdravljeni!
      Odgovor so vam pripravili na naši Vem točki, kjer lahko dejavnost tudi registrirate – odprete podjetje ali s. p. Dejavnosti, ki vas zanimajo, so v SKD 2008 navedene pod 96.022 Kozmetična in pedikerska dejavnost. Se spada manikiranje in ličenje, ki ni obrtna dejavnost in zanjo ne potrebujete ustrezne formalne izobrazbe, ampak je dovolj le tečaj; nega obraza, telesa in depilacija, ki so obrtna dejavnost, zato potrebujete obrtno dovoljenje in ustrezno izobrazbo (kozmetični tehnik, zdravstvena nega …) ter pedikiranje, ki je prav tako obrtna dejavnost za katero potrebujete obrtno dovoljenje in že omenjeno ustrezno izobrazbo. Če boste opravljali osebne storitve, morate imeti ustrezen prostor. Nikakor ne morete dejavnosti opravljati le na terenu. Na terenu lahko dejavnost opravljate le izjemoma, ko stranka ne more do salona. Prostor mora ustrezati zahtevam iz Pravilnika o minimalnih sanitarno zdravstvenih pogojih za opravljanje dejavnosti higienske nege in drugih podobnih dejavnostih (UL RS št. 104/2009).
      Lep pozdrav, Manca Borko Grimšič, Data d. o. o.

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja