Stopnja DDV v državah članicah EU

Stopnja DDV se razlikuje po državah

Stopnja DDV je z lokalno zakonodajo določena v vsaki državi Evropske unije upoštevajoč direktivo Evropske unije o DDV. V večini držav je urejeno podobno kot v Sloveniji, zato imajo običajno dve, včasih tudi tri različne stopnje. Splošna stopnja DDV je pri nas 22 odstotna, medtem ko se v drugih državah giblje med 17 % (Luksemburg) in 27 % (Madžarska). Nekaj držav ima zaradi Covid-19 situacije tudi določene prehodne stopnje, ki večinoma veljajo le še do konca tega leta.

Obračunajte si plačo!

Prodaja na daljavo in stopnja DDV

[oblacek id=1 txt=”Potrebujete davčno svetovanje?” link=’Rezervirajte si termin na 01 600 1530 in zahtevajte ponudbo’]

S 1. julijem 2021 so v veljavo stopile velike spremembe pri poslovanju podjetij, ki se ukvarjajo s prodajo blaga na daljavo. Podjetja, katerih prodaja fizičnim osebam v EU preseže 10.000 evrov, morajo pri prodaji zaračunati DDV po stopnji države prejemnika blaga. Zato je pomembno, da se pravilno določi stopnja DDV za posamezno prodano blago, upoštevajoč posamezno državo, kamor se pošilja.

 

Želite registrirati s.p.?

 

pravno svetovanje

Želite registrirati d.o.o.?

 

Primerjava stopenj z okoliškimi državami

Glede na spodaj predstavljeno tabelo, je Slovenija v ugodnejši poziciji. Avstrija ima sicer manjšo splošno stopnjo, vendar pa je znižana stopnja DDV višja od naše, vendar imajo v trenutni situaciji nižjo stopnjo npr. za nastanitve in gostinske storitve (5 % namesto 10 %). Hrvaška ima na drugi strani višjo splošno stopnjo, vendar občutno nižjo znižano stopnjo. Znižana stopnja DDV najbolj vpliva na poslovanje podjetij, ki nudijo blago in storitve za življenje in gostinsko dejavnost. Prav tako nižja stopnja DDV (13 %) vpliva na stroške elektrike.

Vsaka država lokalno sprejema določitve glede nižjih stopenj DDV z določenimi pravili po direktivi EU. Zato prihaja do manjših odstopanj, katera storitev ali blago je obdavčeno s splošno in kaj po znižani stopnji DDV. Za pravilno opredelitev stopnje je na voljo iskalnik Evropske komisije.

 

KJE BOMO LAHKO KORISTILI 100€ TURISTIČNIH BONOV?

 

Seznam stopenj DDV sosednjih držav
Država članica Koda države Splošna stopnja DDV Znižana stopnja DDV Dodatno znižana stopnja DDV Prehodna stopnja DDV
Avstrija AT 20 10/13 13
Hrvaška HR 25 5/13
Madžarska HU 27 5/18
Italija IT 22 5/10 4
Slovenija SI 22 9,50
VIR: https://europa.eu/youreurope/business/taxation/vat/vat-rules-rates/index_sl.htm#shortcut-6

Preberite tudi: Regres za upokojence 2021

 

Obvezna identifikacija za namene DDV

Zakonski prag v Sloveniji za identifikacijo za namene DDV znaša 50.000 evrov. Do tega zneska mali davčni zavezanci niso dolžni vstopiti v sistem, posledično tudi nimajo pravice od vračila ali odbitka DDV, ki ga plačujejo pri nabavah blaga in storitev.

 

Želim se prijaviti na e-novice

 

V drugih državah se zneski razlikujejo, spodaj predstavljamo limite za naše sosednje države:

Država članica Koda države Prag za male davčne zavezance  
Avstrija AT 35.000 evrov
Hrvaška HR 300 000 HRK (25.565 evrov)
Madžarska HU 12 000 000 HUF (33.977 evrov)
Italija IT 65.000 evrov
Slovenija SI 50.000 evrov

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja