Prenehanje pogodbe o zaposlitvi na podlagi sodbe sodišča je poseben način za prenehanje pogodbe o zaposlitvi, ki ga ureja Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). Gre za primere, ko delavec uveljavlja sodno varstvo (poda zahtevek pred sodiščem) zaradi nezakonitosti za prenehanje pogodbe o zaposlitvi, vendar ne želi vrnitve nazaj na delo. Potrebujete pomoč pri sklepanju pogodbe ali pa potrebujete nasvet s področja delovnega prava? Obrnite na naše pravne strokovnjake.
Sodišče torej ugotavlja, ali je prenehanje pogodbe o zaposlitvi nezakonito. V kolikor ugotovi slednje in presodi, da nadaljevanje dela zaradi določenih okoliščin in interesa obeh pogodbenih strank ni več mogoče, lahko na predlog delavca ali delodajalca ugotovi še:
1. trajanje delovnega razmerja:
Sodišče ugotovi trajanje delovnega razmerja, vendar najdlje do odločitve sodišča prve stopnje in to le za čas, ko delavec ni bil zaposlen. To pomeni, ne pri delodajalcu zoper katerega je vložil tožbeni zahtevek, niti kje drugje.
2. prizna delavcu delovno dobo in druge pravice iz delovnega razmerja ter
3. delavcu prizna ustrezno denarno povračilo v višini največ 18 mesečnih plač delavca, izplačanih v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi:
V kolikor vas zanima hitra registracija podjetja ali s.p. nas kontaktirajte ali pa si rezervirajte brezplačen termin.
Višino denarnega povračila sodišče določi glede na:
- trajanje delavčeve zaposlitve,
- možnosti delavca za novo zaposlitev in
- okoliščine, ki so privedle do nezakonitosti prenehanja pogodbe o zaposlitvi, ter
- upoštevaje pravice, ki jih je delavec uveljavil za čas do prenehanja delovnega razmerja.
Postavitev tožbenega zahtevka, v kolikor je prenehanje pogodbe o zaposlitvi nezakonito
Vsekakor, v kolikor delavec želi, da sodišče odloči o sami stvari, torej:
- o času trajanja delovnega razmerja,
- glede priznanja delovne dobe,
- glede drugih pravic iz delovnega razmerja (npr. pravice iz socialne varnosti) in
- glede morebitne denarne odškodnine,
mora delavec postaviti tožbeni zahtevek.
[oblacek id=6 txt=”Potrebujete nasvet s področja delovnega prava?” link=’Pošljite povpraševanje!‘]Izguba zaposlitve lahko za delavca pomeni izgubo edinega vira dohodka za preživljanje delavca, pa tudi morebiti njegove družine. Vendar delavec pri tem ne občuti zgolj samo materialno izgubo, temveč tudi stisko, razočaranje. Prenehanje pogodbe o zaposlitvi na podlagi sodbe sodišča je tako primeren način za uveljavljanje pravice delavca. Slednje seveda, v kolikor je prišlo do nezakonite odpovedi s strani delodajalca.
Ali vam je delodajalec nezakonito odpovedal pogodbo o zaposlitvi? Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali pa jim pišite na data@data.si.