Počitniške kapacitete – je to boniteta za zaposlene?

Počitniške kapacitete, ki jih podjetje (delodajalec) nudi svojim zaposlenim se obravnavajo kot dodatna ugodnost oziroma boniteta iz naslova delovnega razmerja. V kolikor se počitniške kapacitete nahajajo v drugi državi, se mora podjetje pozanimati o svojih obveznostih tudi tam. Znotraj slovenskega podjetja se v ta namen običajno tudi registrirajo dodatne dejavnosti: Dajanje drugih strojev, naprav in opredmetenih sredstev v najem in zakup (za dajanje počitniških prikolic in avtodomov v najem), SKD 77.390 ter SKD 55.900 Dejavnost dijaških in študentskih domov ter druge nastanitve (dejavnost spalnih namestitev v drugih prevoznih sredstvih).

Ustanovitev podjetja

Počitniške kapacitete – dejavnost oddaje nastanitev

Podjetje, ki se ukvarja z oddajo različnih nastanitev, mora ustrezno dopolniti, registrirati ustrezno dejavnost za počitniške kapacitete:

  • hoteli in podobni obrati pod šifro standardne klasifikacije dejavnosti I/55.1;
  • domovi, kampi in drugi nastanitveni obrati pod šiframi standardne klasifikacije dejavnosti: I/55.2, I/55.3 in I/55.9
  • dajanje strojev, naprav in drugih opredmetenih sredstev v najem in zakup N/77.3;

Izbor dejavnosti je odvisen od tega za kakšno nastanitev gre.

V kolikor je podjetje lastnik počitniške kapacitete v drugi državi, ne Sloveniji, je smiselno, da preverijo kakšne so njegove obveznosti (davčne ali druge) tam, saj gre za opravljanje dejavnosti v drugi državi.

Izračun plače

davčno svetovanjeNormiranec sp – kaj morate vedeti?

Počitniške kapacitete so boniteta za zaposlene

Počitniške kapacitete lahko delodajalec svojim zaposlenim odda brezplačno ali proti plačilu. V obeh primerih se obravnava kot ugodnost iz naslova delovnega razmerja, zato se obravnava kot boniteta po Zakonu o dohodnini (Zdoh-2)

Koriščenje počitniških zmogljivosti delodajalca se kot znesek bonitete določi na podlagi primerljive tržne cene. Ugodnost predstavlja razlika med tržno ceno in plačilom zaposlenega za uporabo počitniške kapacitete. Če se tržna cena ne more določiti, potem se izračuna strošek, ki je nastal v podjetju v zvezi z zagotavljanjem počitniške kapacitete. Izračunana vrednost bonitete se zmanjša za plačila, ki jih zaposleni plača delodajalcu.

Primer izračuna bonitete za uporabo počitniške kapacitete:

Tržna cena najema apartmaja v Izoli (3 dni) 300 evrov
Plačilo zaposlenega za uporabo 150 evrov
Razlika = boniteta 150 evrov

Računovodski servis

Stroški bonitete ob pravilni obravnavi in obdavčitvi tudi znižujejo davčno osnovo za davek od dohodka pravnih oseb, torej davek od dobička podjetja.

Prijavite se na e-novice

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja