Plača: vse, kar morate vedeti

Plača je izplačilo, ki ga za opravljeno delo na podlagi pogodbe o zaposlitvi prejme delavec. Predstavlja temeljno pravico delavca, obenem pa je tudi dolžnost delodajalca, da delavcu plačo zagotovi. Za preračun bruto plače v neto uporabite naš kalkulator. Morda potrebujete nasvet s področja delovnega prava? Obrnite se na naše izkušene pravne strokovnjake. Pokličite nas na 01/600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.

Ustanovitev podjetja

Plača – kako je sestavljena?

Plača je sestavljena iz osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost in dodatkov. Sestavni del plače je tudi plačilo za poslovno uspešnost, če je le-to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi. Osnovna plača se določi upoštevaje zahtevnost dela, za katerega je delavec sklenil Pogodbo o zaposlitvi. Osnovna plača ne sme biti nižja od zakonsko določene minimalne.

Izračun plače

Plača – neto, bruto, bruto bruto

Neto plača je tista, ki jo delavec prejme na svoj bančni račun, brez upoštevanih povračil stroškov v zvezi z malico ali prevozom. Na razgovoru za službo se običajno pogajamo o bruto plači, ta se določi tudi v pogodbi o zaposlitvi. Bruto plača vsebuje tudi plačilo prispevkov za obvezna zavarovanja in akontacijo dohodnine. Preračun bruto v neto lahko opravite tudi z uporabo našega kalkulatorja. Bruto bruto plača pa predstavlja skupni strošek delodajalca in vključuje osnovno bruto plačo, h kateri se prištejejo vsi dodatki ter socialni prispevki delodajalca (16,10 %) ter povračilo stroškov v zvezi s delom  (prevoz, prehrana in drugi dodatki).

Normiranec sp – kaj morate vedeti?

Ustanovitev podjetja

Pogodba o zaposlitvi

Plača – kako mora biti izplačana?

Plača in ostali prejemki zaposlenih, se skladno z določili Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) izplačujejo na transakcijski račun delavca. Kolektivna pogodba na ravni dejavnosti lahko določi, da se povračilo stroškov delavcem izplačajo tudi na drugačen način.

Interni akti podjetja

Plača – kdaj mora biti izplačana?

Plača se izplača najkasneje 18 dni po preteku plačilnega obdobja. Če je plačilni dan dela prosti dan, se izplača najkasneje prvi naslednji delovni dan. Za javni sektor pa velja drugačna ureditev. V 22. členu Uredbe o enotni metodologiji in obrazcih za obračun in izplačilo plač v javnem sektorju je določeno, da je dan izplačila najpozneje petnajsti dan v tekočem mesecu za pretekli mesec. Kljub temu, pa Vlada vsako leto določi izplačilne dneve za posamezne mesece v letu, ki so običajno najkasneje 5.-ga v mesecu.

Kilometrina 2024

Obveznost delodajalca, da izda plačilno listo

Delodajalec je dolžan delavcu do konca plačilnega dne izdati pisni obračun, iz katerega so razvidni podatki o plači, njenemu nadomestilu, povračila stroškov v zvezi z delom in drugi prejemki (do katerih je delavec upravičen na podlagi zakona, kolektivne pogodbe, splošnega akta delodajalca ali pogodbe o zaposlitvi), obračun in plačilo davkov in prispevkov ter plačilni dan. Iz pisnega obračuna morajo biti razvidni tudi podatki o delavcu in delodajalcu.

Dnevnice 2024

Plača – kaj se zgodi, če ni izplačana pravočasno?

Delavec ima v primeru neizplačila plače različne možnosti, kako ukrepati. Delodajalca, ki pravočasno ne izplača plače, pa lahko doleti plačilo globe v višini od 3.000 do 20.000 EUR. Enaka globa ga doleti, če delavcu ne izda plačilne liste.

Prijavite se na e-novice

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja