Odbitek DDV je fraza, ki jo podjetniki in podjetja v pogovorih velikokrat uporabljajo. Ugotavljamo, da čisto natančno ne vedo, kaj to pomeni. To je pravica zavezancev za DDV z veljavno identifikacijsko številko za namene DDV, torej so vpisani v register in oddajajo obračun DDV. Posledično nima pomena za t.i. male davčne zavezance in nezavezance. Vam vaš računovodja ne zna podati pojasnil glede odbitka DDV? Potem so računovodski in davčni svetovalci DATA pravi naslov za vas! Pokličite na 01/600-1530 ali pa pišite na data@data.si in nam zaupajte, kako vam lahko pomagamo!
Odbitek DDV – kaj to pomeni?
Odbitek DDV pomeni, da si lahko podjetje zmanjša davčno obveznost za plačilo DDV za znesek DDV, ki ga je plačal oz. so mu ga zaračunali dobavitelji v Sloveniji. Davčni zavezanec si lahko odbije DDV, ko so kumulativno izpolnjeni vsi spodnji pogoji (63. člena Zakona o davku na dodano vrednost):
- nastala je obveznost za obračun DDV,
- imamo račun ali drug ustrezen dokument,
- blago ali storitve, od katerih je bil obračunan DDV, je bilo uporabljeno za transakcije obdavčene z DDV, ali tiste, ki prinašajo pravico do odbitka DDV (npr. če se ukvarja podjetje z zavarovalniško dejavnostjo, je ta oproščena DDV, zato ni pravice do odbitka).
Iz tega lahko razumemo, da mali davčni zavezanci in tudi atipični davčni zavezanci odbitka DDV ne morejo uveljavljati, zato plačan DDV dejansko predstavlja zanje strošek.
Kdaj DDV ne morete odbiti?
Omejitve in prepovedi pomenijo za odbitek DDV to, da od določenih transakcij ne morete poračunati oz. upoštevati plačane DDV-je dobaviteljem, da si zmanjšate obveznost za plačilo svojega obračunanega DDV. Torej ga tudi ne morete zahtevati kot povračilo.
Odbitek DDV ni mogoč pri davčnih zavezancih od:
- plovil in vozil, razen, če se ta nabavljajo za nadaljnjo prodajo ali dajanje v najem/zakup, pouk vožnje, prevoze potnikov ali blaga;
- goriv, maziv in nadomestnih delov ter storitev povezanih s plovili in vozili iz prejšnje alinee;
- reprezentance (pogostitve poslovnih partnerjev);
- reprezentance (poslovna darila poslovnim partnerjem – nad zneskom 20 evrov);
- hrane in pijače ter nastanitev.
Izjema za prvi dve alineji velja, da je odbitek DDV možen za nakup in vzdrževanje električnih vozil, če nabavna vrednost (vključno z DDV) ne presega 80.000 evrov. Seveda mora biti vozilo namenjeno opravljanju dejavnosti zavezanca.
Lahko pa pride naknadno do spremembe namena uporabe blaga ali storitve. Ali pa se spremeni dejavnost zavezanca. V tem primeru je potrebno odbitek DDV ustrezno popraviti (povečati ali zmanjšati).
Poznamo tudi delni odbitek DDV. Do njega so upravičeni tisti davčni zavezanci, ki opravljajo tako obdavčljivo dejavnost kot oproščeno dejavnost. Tovrstni davčni zavezanci morajo ugotavljati t.i. odbitni delež (65. člen ZDDV-1).
Kaj pa zavezanci, ki opravljajo izključno oproščeno dejavnost (ki po ZDDV-1 ni obdavčljiva z DDV) npr. z oddajo nepremičnine v dolgoročni najem? Ti nimajo pravice za odbitek DDV, četudi so identificirani za DDV namene.
Potrebujete dodatna pojasnila? Pokličite nas na 01/600 15 30 ali pa nam pišite na data@data.si in si rezervirajte termin za individualen posvet z našimi davčnimi svetovalci.