Nezgoda s službenim avtomobilom? Zaradi prehitre vožnje? Danes policist izvajajo poostrene meritve hitrosti. Akcija se izvaja po več kot dvajsetih državah Evropske unije, s policije pa sporočajo, da bi znižanje hitrosti zgolj za en kilometer na uro pomenilo zmanjšanje prometnih nesreč za okoli štiri odstotke. Preverili smo, kako ukrepati, ko vas policaj ustavi oziroma ste udeleženec prometne nesreče medtem, ko ste na službeni poti s svojim oziroma službenim avtom.
[seminar id=”70665″ txt=”Kdaj in kako sestavim potni nalog? Katere stroške lahko uveljavljam? Ali si lahko povrnem stroške nočitve?”]
Nezgoda s službenim avtomobilom – kdo plača?
Voznik službenega vozila je dolžan pred uporabo vozila preveriti, če ima pri sebi vozniško dovoljenje, izpolnjen in žigosan potni nalog, prometno dovoljenje, zavarovalno polico, Evropsko poročilo in kartico za plačevanje goriva. Prav tako mora biti voznik pred odhodom na cesto pozoren na splošno stanje vozila. Na cesti velja upoštevati cestnoprometna pravila. Že z upoštevanjem teh se prehitro lahko zgodi, da smo udeleženec prometne nesreče. Ko se nam zgodi nezgoda s službenim avtomobilom in za nesrečo ni kriv delavec, stroške nesreče krije povzročitelj nesreče oziroma njegova zavarovalnica. Delavec v tem primeru nima nobenih stroškov do podjetja ali tretje osebe.
Ko je ugotovljeno, da je nezgoda s službenim avtomobilom odgovornost delavca, pa Zakon o delovnih razmerjih /ZDR-1) v 117. členku glede odškodninske odgovornosti delavcev pojasnjuje, da je delavec, ki škodo delodajalcu povzroči namenoma ali iz hude malomarnosti, škodo dolžan povrniti sam.
Če povzroči škodo več delavcev, je vsak izmed njih odgovoren za tisti del škode, ki ga je povzročil. Če za vsakega delavca ni mogoče ugotoviti, kolikšen del škode je povzročil, so vsi delavci enako odgovorni in povrnejo škodo v enakih delih. Če je več delavcev povzročilo škodo z naklepnim kaznivim dejanjem, so za škodo solidarno odgovorni.
Kot so zapisali na spletni strani sodstva Slovenije, je sodna praksa izoblikovala stališče, da gre za hudo malomarnost takrat, ko oseba ne ravna niti s takšno pazljivostjo, kot običajen človek. Na tem mestu velja opozoriti, da za delavca, ki vozi služben avto, veljajo predpisi poklicnih voznikov, kar pomeni, da v krvi ne sme imeni popolnoma nič promila alkohola.
[tweet]Ko vozite služben avto, veljajo predpisi poklicnih voznikov: morate biti 0,0 šofer![/tweet]
Podjetja, ki svoje delavce napotujejo na službene poti, pri čemer uporabljajo službene avtomobile, imajo največkrat interne pravilnike, ki bolj podrobno in natančno urejajo in določajo stroške, zavarovanja in odgovornosti.
[seminar id=”75341″ txt=”Ne naštevamo vseh zakonov, razkrijemo pa vam, na katere dele slovenske zakonodaje morate biti še posebej pozorni in za katere inšpektorje lahko pričakujete, da vam bodo v podjetniški karieri potrkali na vrata.”]
Preberite tudi: