Vroči poletni dnevi kar vabijo na prosto, v veliko trgovskih centrih ali pa ob gostinskih objektih pa lahko opazimo otroški raj – napihljiva igrala. Porast mini igrišč in postavitve igral v večjih trgovskih centrih in raznih gostinskih objektih pa ima svoj namen, seveda, in sicer ta, da gostom ponudijo dodatno storitev in da se družine z otroci zadržijo na lokaciji. Podjetniki nas pogosto sprašujejo, na kaj morajo paziti pri nakupu in postavitvi igral in ali obstajajo kakšni pogoji glede varnosti igral.
[seminar id=”70677″ txt=”Dober posel lahko nastane tudi kot nadgradnja vašega najljubšega konjička! Ste že razmislili, kateri hobi bi lahko preoblikovali v posel?”]
Področje varnosti otroških igral je opredeljeno in iz evropske zakonodaje preneseno v Zakonu o splošni varnosti proizvodov (ZSVP-1). Zakon določa obveznost proizvajalcev in distributerjev, da na trg dajo le varne proizvode. Varni morajo biti tudi proizvodi, ki so ponujeni v okviru opravljanja storitev. To so lahko otroška igrala v trgovskih centrih, na turističnih kmetijah, v gostinskih obratih ali podobno.
Prijava na brezplačno izobraževanje
Kot smo že pisali v prispevku Kaj pa, če igrala za otroke postanejo vaš novi vir zaslužka, se v Poslovni register Slovenije (PRS) vpiše glavna dejavnost in druge dejavnosti, ki jih subjekt dejansko opravlja in pomenijo pomemben del njegovega poslovanja, torej nek gostinski obrat, če ima ob objektu denimo napihljiva igrala in ta niso del glavne dejavnosti podjetja, ne potrebuje registrirati prostočasne dejavnosti.
Varna otroška igrala so tista, ki so nameščena na ustrezni podlagi in ustrezajo varnostnim zahtevam po preskusnih metodah standarda za igrala SIST EN 1176 in standarda za podloge otroških igrišč SIST EN 1177.
Proizvajalec mora za napihljiva igrala (namenjena otrokom do 14 let) zagotoviti ustrezna navodila za uporabo, ki morajo vsebovati vsaj naslednje informacije in napotke:
- stalen nadzor,
- omejitev največje višine uporabnika,
- omejitev največjega števila uporabnikov,
- uporabe brez obuval,
- uporabe brez trdih, ostrih in nevarnih predmetov,
- uporabe brez očal,
- uporabe brez hrane, pijače in žvečilnih,
- vhod brez ovir,
- prepoved plezanja ali obešanja na stene,
- prepoved premetov in divje igre,
- ločitev večjih uporabnikov od manjših,
- prekinitev uporabe med polnjenjem,
- informacijo o tem, kaj storiti, če pride do nezgode.
Ne glede na dejavnost lahko podjetje v manj kot pol ure ustanovite kadarkoli tudi naVEM točki DATA, kjer vam z usposobljenimi podjetniškimi svetovalci z dolgoletnimi izkušnjami radi priskočimo na pomoč, ko se v vas zbudi želja ali vprašanja glede podjetništva. Registracija podjetja na VEM točki DATA je brezplačna, hitra in enostavna. Svoj termin si lahko zagotovite na data@data.si ali na telefonu 01 600 1530.
Prijava na brezplačno izobraževanje
Standard SIST EN 1176-1 narekuje, da mora biti nameščena varna podlaga pod in okrog tistih igral, kjer se otrok igra na višini nad 60 cm in pod vsemi igrali z izsiljeno silo, ne glede na njihovo višino. Kot varna podlaga (odvisno od višine možnega padca) je priporočeno lubje, pesek, okrogli kamenčki in druge podlage po EN 1177 (na primer iz mehke umetne mase).
[oblacek id=2 txt=”Postopek registracije podjetja je na VEM točki hiter, enostaven in brezplačen.” link=’Rezervirajte termin!’]
Napihljiva igrala in dobavitelj: dokumenti
Dobavitelj napihljivega igrala mora ob naročilu predati tudi naslednje dokumente:
- informacijo o proizvajalcu (uvozniku),
- navodila o pravilni montaži (globina, podlaga, tudi odmiki od ovir…),
- navodila za uporabo,
- napotek za pregledovanje in vzdrževanje igrala in
- drugo dokumentacijo (certifikat ali poročilo o preskusih, evidence za vodenje pregledov, o popravilih, o poškodbah na igralu…).
Prijava na brezplačno izobraževanje
Napihljiva igrala: na kaj je treba biti pozoren
[datainfo]
- da bo napihljivo igralo ustrezno označeno z napotki in podatki proizvajalca,
- da se spoštuje proizvajalčeva navodila,
- da bo igralna oprema v uporabi stalno pod nadzorom (če ni, mora biti zrak izpuščen, električni priključek izklopljen),
- da nadzorno osebje, ki je zlahka prepoznavno, nadzira število in starost uporabnikov, okolico igrala, varno igro (brez očal, trdih predmetov…) in
- podobno, kar predvidi in določi proizvajalec.
Morebiten napis ob igralu »Uporaba na lastno odgovornost« lastnika (ali upravljavca) igrala ne odvezuje odgovornosti za morebitno poškodbo uporabnika igrala, v kolikor je do poškodbe prišlo zaradi neustreznega igrala ali zaradi neupoštevanja proizvajalčevih navodil ali opozoril.
Po ZSVP-1 je odgovornost za varno igro na varnem igralu na strani lastnika (ali upravljavca) igrala, ki ga plačno ali brezplačno nudi v uporabo v okviru svoje poslovne dejavnosti.
[tweet]Ob gostinskih objektih lahko opazimo napihljiva igrala, ki morajo ustrezati določenim standardom.[/tweet]
Prijava na brezplačno izobraževanje
Kam se lahko poda prijava neustreznih/nevarnih/poškodovanih igral v uporabi, je odvisno od lokacije nameščenega igrala:
- če je takšno igralo na površinah v lasti lokalne skupnosti (občin), se obvesti Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Kotnikova 5, Ljubljana, e-pošta: igrala.mg(at)gov.si;
- če je takšno igralo na otroških igriščih vrtcev, se obvesti Zdravstveni inšpektorat RS, tel.: 01/ 280-3802, faks: 01/ 280-3806 (www.zi.gov.si);
- če je takšno igralo pri družbah, ki igrala ponujajo v okviru opravljanja poslovne dejavnosti, se obvesti Tržni inšpektorat RS, Dunajska cesta 160, Ljubljana, tel.: 01/ 280-8700, faks: 01/ 280-8740 (www.ti.gov.si).
Vir: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo
Pripravila: Bogdana Rejc
Registracija podjetja na VEM točki DATA je brezplačna, hitra in enostavna. Svoj termin si lahko zagotovite na data@data.si ali na telefonu 01 600 1530.