Evropska sredstva v višini 200 milijonov za Slovenijo, izhajajo iz paketa finančne pomoči, ki ga je sprejel Svet EU v okviru programa Sure. Katerim podjetjem bodo ta evropska sredstva namenjena in za kakšne stroške?
Delodajalci, se odločate za koriščenje protikoronskih ukrepov iz PKP6, a niste prepričani kateri je za vas najprimernejši? Se sprašujete kakšne pravne možnosti imate že po obstoječi delovno-pravni zakonodaji? Pišite našim pravnikom na data@data.si ali pokličite na 01 6001 528 ter povprašajte po ponudbi za individualno svetovanje!
Kaj je Sure?
[oblacek id=2 txt=”Ustanavljate s.p. ali d.o.o.?” link=’Pri nas je to enostavno – rezervirajte si termin na 01 600 1530′]Shema Sure je eden od pomembnejših protikoronskih ukrepov EU in je namenjena pomoči pri zaščiti delovnih mest in zaposlenih zaradi posledic epidemije novega koronavirusa na gospodarstvo. Gre med drugim za financiranje programov subvencioniranja čakanja na delo ali skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme bo na voljo 100 milijard evrov posojil z jamstvi članic EU.
Države članice so morale pripraviti ukrepe
Slovenija je v vlogi za finančno podporo v okviru instrumenta Sure navedla, da evropska sredstva potrebuje za ukrepe čakanja na delo, skrajšanega delovnega časa, temeljnega dohodka, oprostitve prispevkov za samozaposlene in druge v skupni višini 1,1 milijarde evrov. Ti ukrepi so zajeti tudi PKP6.
MINIMALNI in MAKSIMALNI ZNESEK ZA MALICO
Katere države članice EU so prejele evropska sredstva?
Svet EU je prižgal zeleno luč za pomoč 17 državam. Te države bodo prejele evropska sredstva v vrednosti 87,9 milijarde evrov. Za Slovenijo je, kot navedeno, potrdil podporo v višini 1,1 milijarde evrov.
Poleg Slovenije so evropska sredstva prejele še:
- Hrvaška (od milijarde evrov potrjenega posojilnega potenciala je prejela 510 milijonov evrov),
- Grčija (od skupnih 2,7 milijarde evrov potenciala je prejela dve milijardi),
- Ciper (od 479 milijonov evrov je prejel 250 milijonov),
- Latvija (od 192 milijonov evrov potenciala je prejela 120 milijonov evrov),
- Litva (od 602 milijonov evrov je prejela 300 milijonov),
- Malta (od 244 milijonov evrov je prejela 120 milijonov),
- Italija (od 27,4 milijarde evrov je v drugem nakazilu prejela 6,5 milijarde evrov, v prvem pa 10 milijard evrov),
- Španija (od 21,3 milijarde evrov je prejela evropska sredstva v višini 10 milijard evrov),
- Poljska (od 11,2 milijarde evrov je že prejela eno milijardo evrov).
Za izvajanje sheme Sure se Evropska komisija na trgu v imenu EU zadolžuje z jamstvi članic, z izdajo t.i. socialnih obveznic.
MINIMALNI in MAKSIMALNI ZNESEK ZA MALICO
Potrebujete pravni nasvet? Pokličite naše pravnike na telefon 01 6001 528 ali jim pišite na data@data.si.