Evidentiranje delovnega časa – delovni inšpektorji ugotavljajo številne kršitve

Evidentiranje delovnega časa je zakonska obveznost vsakega delodajalca. Potrebno je zaradi zagotavljanja pravic delavcev in preprečevanja kršitev delovnopravnih predpisov. Inšpektorat za delo je v nadzorih v letošnjem letu zaznal številne kršitve pri evidentiranju delovnega časa. Katere so najpogostejše kršitve evidentiranja delovnega časa, pa si poglejmo v nadaljevanju članka. Mimogrede  – ste v vašem podjetju že uredili evidentiranje delovnega časa? Vkolikor imate še kakšno dilemo ali potrebujete strokovno pomoč pri pripravi, se obrnite na naše izkušene pravne svetovalce. Pokličite nas na 01/600 15 30 ali nam pišite na data@data.si.

Ustanovitev podjetja

Zakonska podlaga

Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV) določa, da se evidentiranje delovnega časa redno vodi in posodablja. Evidentiranje delovnega časa obsega prisotnost delavca, odmorenadurenočno delo, delovne izmenske urnike ter druge elemente, ki vplivajo na izračun delovnega časa. Novela Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-A), ki je začela veljati 20. novembra 2023, je še podrobneje opredelila evidentiranje delovnega časa.

Izračun plače

Potrebujete pravni nasvet?Vse o normiranem s.p.

Poostreni nadzori in evidentiranje delovnega časa

Inšpektorat za delo skozi celo leto opravlja poostrene nadzore evidentiranja delovnega časa. Do 27. novembra 2024 so inšpektorji za delo opravili več kot 6000 inšpekcijskih pregledov. Odkrili so 1052 kršitev, kar je dvakrat več kot v celotnem letu 2023, ko so ugotovili zgolj 515 kršitev.

Interni akti podjetja

Katere so najpogostejše kršitve?

Najpogostejše kršitve se nanašajo na neupoštevanje 18. člena ZEPDSV-A, ki delodajalcem nalaga dnevno evidentiranje delovnega časa za vsakega delavca. Kršitve so najpogosteje zaznane v sektorjih gostinstva in gradbeništva, sledijo trgovina, predelovalna industrija ter promet in skladiščenje. Poleg tega je bilo 167 kršitev povezanih z določbami o evidencah iz 12. člena zakona, ki se nanaša na evidenco o zaposlenih delavcih, evidenco o stroških dela, evidenco o izrabi delovnega časa in evidenco o oblikah reševanja kolektivnih delovnih sporov pri delodajalcu.

Inšpektorji so bili pri nadzorih pozorni tudi na zahtevo po uvedbi elektronskega načina vodenja evidenc za delodajalce, ki so bili že kaznovani zaradi prekrškov. Za te delodajalce, ki so kršili zakon, se zahteva, da preidejo na elektronsko evidentiranje delovnega časa.

Pravilno evidentiranje delovnega časa je ključno za zaščito pravic delavcev. Omogoča nadzor nad spoštovanjem delovne zakonodaje ter natančen obračun plač in dodatkov. Pomanjkljivo evidentiranje pa otežuje odkrivanje kršitev in lahko negativno vpliva na pravice zaposlenih.

Razmišljate o ustanovitvi podjetja? Za rezervacijo termina za registracijo nas pokličite na 01 600 15 30 ali jim pišite na data@data.si.

Prijava na e-novice

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja