Dejavnosti s.p., ki jih podjetnik vpiše ob registraciji s.p. so zbrane v dokumentu, ki se imenuje Standardna klasifikacija dejavnosti 2008. Gre za obsežen dokument, ki na statističen način po skupinah in poglavjih razdeli šifre dejavnosti, ki se jih lahko opravlja v okviru podjetniške aktivnosti. Imate pred odprtjem s.p. (ali d.o.o.) še kakšna vprašanja? Obrnite se na naše podjetniške svetovalce! Za termin svetovanja nas pokličite na 01/600-1530 ali nam pišite na data@data.si.
Dejavnosti s.p. – katere prevladujejo?
Dejavnosti s.p., ki jih podjetniki v zadnjem času najraje vpišejo med svoje dejavnosti podjetja, so zelo različne. Na DATA točki pa opažamo, da v zadnjem času prednjačijo spletna prodaja, računalniško programiranje, oblikovanje, aranžerstvo, dekoraterstvo, inštaliranje električnih naprav in napeljav in kurirske storitve (dostava blaga na dom).
Standardna klasifikacija dejavnosti
Standardna klasifikacija dejavnosti iz leta 2008 je obširen dokument. Obstoječi dokument ne zajema vseh trendov ter novih aktivnosti, ki se jih lotevajo mladi start up podjetniki. Zato pa s prihodnjim letom prihaja nova klasifikacije dejavnosti 2025, ki prinaša tudi nekatere prepotrebne spremembe.
Šifre dejavnosti, so v trenutno aktualni SKD 2008, prav neverjetno razdrobljene. Tako ima trgovina na debelo in trgovina na drobno nanizanih 86 posamičnih dejavnosti, ozko specificirane na prodajo določenega blaga. V preteklosti se je dogajalo, da je na registracijo prišel podjetnik, ki je registriral s.p. za opravljanje dejavnosti prodaje v trafiki. SKD 2008 je strukturirana tako, da je bilo potrebno pri postopku registracije izbrati dejavnosti s.p. posebej za vsak artikel, ki je običajno na voljo v trafiki. Spet drugič smo se morali svetovalci DATA točke obrniti na Statistični urad RS, za določitev dejavnosti rudarjenja in trgovanja s kriptovalutami.
Obstaja več vrst dejavnosti s.p. v SKD
Dejavnosti v Standardni klasifikaciji se delijo na regulirane dejavnosti, neregulirane dejavnosti in obrtne dejavnosti. Če za neregulirane dejavnosti velja, da za opravljanje le-teh ni potrebno izpolnjevati posebnih pogojev (izobrazba, certifikati, koncesije) pa regulirane dejavnosti lahko opravljajo podjetniki le in ko izpolnijo pogoje za opravljanje reguliranih dejavnosti. Primer regulirane dejavnosti je lahko dejavnost turističnih agencij za katero je potrebno pridobiti licenco in izpolnjevati še druge na primer kadrovske in prostorske pogoje. Pri obrtnih dejavnostih pa je potrebno pridobiti obrtno dovoljenje pred začetkom opravljanja dejavnosti. Obrtne dejavnosti s.p. lahko opravlja le, če izpolnjuje pogoje glede izobrazbe oziroma, če nosilec dejavnosti zaposli osebo z ustrezno izobrazbo in zanj pridobi obrtno dovoljenje.
Prijava podatkov za AJPES
Dejavnosti s.p. se navedejo pri postopku registracije s.p. na DATA točki na obrazcu prijave podatkov za vpis samostojnega podjetnika. Ob registraciji s.p. se priporoča navesti dejavnosti s.p., ki jih bo podjetnik začel opravljati ob odprtju podjetja. Dejavnosti s.p. je lahko več in lahko so dejavnosti različne. Vse tiste, s katerimi bi podjetnik začel poslovati in za katere bo strankam izstavil račun. Še po ustanovitvi s.p. lahko podjetnik dodaja ali briše dejavnosti s.p.. Če podjetnik izstavi račun za dejavnost, ki je nima med svojimi dejavnostmi podjetja potem se šteje, da opravlja delo na črno, kar pa ni dovoljeno in je kaznivo. Pri dodajanju dejavnosti podjetnikom pomagajo svetovalci DATA točke. Sprememba dejavnosti s.p. je hiter in enostaven postopek. Nove dejavnosti s.p. so v nekaj dneh vidne v registru AJPES in zanje lahko podjetnik izstavi račun stranki.