Deficitarni poklici so tisti poklici, ki niso na razpolago v dovolj veliki količini. Mednje se v zadnjih letih uvrščajo predvsem strokovni poklici, kot so orodjar, pek, zidar, klepar-krovec, pečar, dimnikar. Za deficitarne poklice so na voljo tudi štipendije za dijake, te poklice pa želijo približati mladim tudi na različnih sejmih, ki podpirajo podjetništvo in obrt.
[seminar id=”70677″ txt=”Vaš hobi lahko postane vaš novi posel! Preverite vse podrobnosti, kako lahko vaš najljubši hobi postane vaš novi vir zaslužka!”]
Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije tako ponuja štipendije za za deficitarne poklice, ki so namenjene dijakom, ki se izobražujejo za poklice, za katere na trgu dela ni dovolj kadra glede na potrebe delodajalcev. Glavne spremembe, ki jih prinaša razpis, so zoženi nabor deficitarnih poklicev, pogoj, da bo vlagatelj vpisan v 1. letnik in razvrščanje vlog po uspehu. Vlogo je možno oddati do torka, 20. 9. 2016.
Prijava na brezplačno izobraževanje
Mesečno dijaki lahko pridobijo štipendijo v višini 100 evrov, ta pa je na voljo za naslednje deficitarne poklice:
- kamnosek,
- izdelovalec kovinskih konstrukcij,
- oblikovalec kovin orodjar,
- elektrikar,
- avtokaroserist,
- pek,
- mesar,
- mizar,
- zidar,
- klepar-krovec,
- izvajalec suhomontažne gradnje,
- slikopleskar-črkoslikar,
- pečar,
- gozdar
- dimnikar.
[tweet]Deficitarni poklici, kot so orodjar, pek, zidar, klepar-krovec, pečar, dimnikar, prinašajo štipendijo.[/tweet]
Več o javnem razpisu najdete v prispevku Štipendije za deficitarne poklice: mladim do 1,2 milijona evrov in v javnem razpisu.
Ob tem pa naj spomnimo, da se vajeništvo s prihodnjim šolskim letom še ne bo vključilo v šolski sistem, kasneje pa moda že. Predlog zakona o vajeništvu še ni v celoti dorečen; odprto ostaja predvsem vprašanje, koliko denarja bo vajeništvu namenila država. Po predlogu zakona mora biti vajenec sicer starejši od 15 let, delo pa sme opravljati, če v to privolijo njegovi starši oziroma zakoniti zastopniki. Med vajencev in delodajalcem oziroma mentorjem mora biti sklenjena pogodba o vajeništvu, ki določa pravice in obveznosti vajenca in delodajalca, vajenec mora biti za čas opravljanja vajeništva zavarovan na podlagi predpisov s področja pokojninskega in invalidskega zavarovanja, vajenec pa je upravičen tudi do vajeniške nagrade, ki ne sme biti nižja od 50 odstotkov minimalne plače.
Preberite tudi: Vajeništvo podpirajo, a ne v predlagani obliki, ki “vsebuje mnoge škodljive elemente”
Imate vprašanje v zvezi z registracijo podjetja? Morda pa bi se samozaposlili? Z našo pomočjo se boste lahko lažje odločili glede na vaše potrebe in želje, zato nas pokličite na 01 600 15 30 ali pa nas kontaktirajte po e-mailu data@data.si in dogovorili se bomo za termin. Ali pa preprosto obiščite brezplačni seminar, kjer bomo odgovorili tudi na vaša vprašanja!